Władze poinformowały, że bójka wybuchła we wtorek około godziny 14.30 czasu lokalnego w Regionalnym Centrum Reintegracji Społecznej w mieście Cieneguillas, w stanie Zacatecas. Według lokalnych mediów bijatyka rozpoczęła się od meczu piłki nożnej, rozgrywanego między więźniami w ostatni dzień roku.

Ministerstwo bezpieczeństwo publicznego nie potwierdziło oficjalnie tych doniesień, ale przyznało, że do rozruchów doszło. Resort podał, że bójka trwała łącznie dwie i pół godziny. W jej efekcie 15 osób zmarło na miejscu, a dodatkowo później jeszcze jedna w szpitalu.

Przy jednym z (żywych) uczestników bójki znaleziono broń palną. Później, w trakcie rewizji na terenie więzienia, znaleziono także trzy inne pistolety oraz noże.

Ismael Camberos Hernandez, sekretarz bezpieczeństwa stanu Zacatecas, powiedział, że niektóre ofiary zmarły z powodu ran postrzałowych, inne zostały dźgnięte lub pobite. Wśród rannych i ofiar śmiertelnych nie było strażników więziennych ani policjantów. Wszczęto dochodzenie mające ustalić, kto był odpowiedzialny za wywołanie bijatyki oraz w jaki sposób zarekwirowana broń trafiła na teren placówki.

To najtragiczniejsze zdarzenie w meksykańskich więzieniach do 2017 roku, gdy 28 osadzonych zostało zabitych w czasie zamieszek, które wybuchły w więzieniu w Acapulco.