Według prawa stanowego Karoliny Południowej, jednego z tych stanów USA, w których wykonywana jest kara śmierci, skazany na najwyższy wyrok przestępca musi mieć wybór odnośnie metody, jaką odebrane mu będzie życie.

Od maja tego roku skazańcy mogą wybrać, czy chcą zginąć na krześle elektrycznym, czy stanąć przed plutonem egzekucyjnym.

Na wykonanie wyroku w Karolinie Południowej czeka obecnie dwóch więźniów: Brad Sigmon - 63-latek, który spędził prawie dwie dekady w celi śmierci po tym, jak został skazany w 2002 roku za zabicie rodziców swojej byłej dziewczyny kijem baseballowym i Freddie Owens - 47 letni więzień skazany za zamordowanie sprzedawcy, oczekujacy na wykonanie wyroku od 1999 roku.

Egzekucje wstrzymał Sąd Najwyższy, decydując, że stan musi skompletować pluton egzekucyjny aby więźniowie mieli zagwarantowane ustawowe prawo wyboru.

Prawodawcy Karoliny Południowej zdecydowali się na zmianę przepisów, aby wznowić wykonywanie kary śmierci po tym, jak egzekucja za pomocą śmiertelnego zastrzyku okazała się niemożliwa w związku z trudnościami w dostępie do odpowiednich narkotyków. To z kolei spowodowało, że jedyną "dostępną opcją" stało się krzesło elektryczne.

„Departament kontynuuje tworzenie zasad i procedur dla plutonu egzekucyjnego” – napisała w środowym oświadczeniu Chrysti Shain, rzeczniczka Departamentu Więziennictwa Karoliny Południowej. „Zwracamy się do innych stanów o wskazówki dotyczące tego procesu. Powiadomimy sąd, gdy pluton egzekucyjny stanie się opcją egzekucji".

Obrońcy Sigmona i Owensa wykorzystali już wszystkie możliwe stopnie apelacji. W odwołaniach argumentowali, że obydwaj więźniowie wybrali śmiertelny zastrzyk jako metodę odebrania im życia. Ale tej opcji stan nie jest w stanie im zapewnić.

Ostatnia egzekucja w Południowej Karolinie miała miejsce w 2011 roku, a ważność środków do śmiertelnej iniekcji wygasła 2 lata później. W stanie na wykonanie egzekucji czeka łącznie 37 mężczyzn.

Karolina Południowa jest jednym z ośmiu stanów, w których nadal używa się krzesła elektrycznego. Cztery  pozwalają na śmierć przed plutonem egzekucyjnym.