Para dwóch małp - tamaryn cesarskich - zniknęła z zoo w w Dallas w Stanach Zjednoczonych w poniedziałek. Już dzień później policja poinformowała o ich odnalezieniu, ale nie wskazała, jak doszło do zdarzenia. Przekazała jedynie, że małpy zostały znalezione w klatce w opuszczonym domu.

W piątek amerykańskie media poinformowały natomiast o aresztowaniu 24-latka, który ma być odpowiedzialny za kradzież zwierząt. Kristin Lowman, rzeczniczka policji w Dallas, przekazała, że do zatrzymania doszło w czwartek, a doprowadziły do tego informacje przekazane śledczym przez obywateli.

Domniemanemu sprawcy postawiono sześć zarzutów dotyczących okrucieństwa wobec zwierząt. 24-latek może wyjść z aresztu, o ile wpłaci 25 tys. dolarów kaucji.

Policja zwraca uwagę, że kradzież tamaryn wieńczyła cała serię podejrzanych incydentów w zoo w Dallas. 21 stycznia w placówce został znaleziony martwy 35-letni, zagrożony wyginięciem sęp. Władze informowały wówczas o odkryciu na jego ciele „niezwykłej rany”. Przyczyna śmierci ptaka nie została ustalona. Z kolei tydzień wcześniej ze swojego wybiegu uciekła Nova, 3-letnia pantera mglista. W drucianej siatce, okalającej wybieg, dokonano nacięcia. Zwierzę, które według zoo nie stanowiło zagrożenia dla ludzi, zostało odnalezione jeszcze tego samego dnia.

Oficjalnie władze nie łączą tych incydentów z zatrzymaniem złodzieja małp. Jednak po tamtych zdarzeniach w ogrodzie zoologicznym zaostrzono środki bezpieczeństwa, instalując więcej kamer i zatrudniając większą liczbę strażników. Zaoferowano także nagrodę w wysokości 10 tys. dolarów za informacje, które doprowadzą do aresztowania i postawienia zarzutów w związku ze styczniowymi incydentami.

Czytaj więcej

Dyrektor zoo oskarżony o nakazanie zabicia i ugotowania kóz pigmejskich na przyjęcie

Tamaryny cesarskie to gatunek objęty Europejskim Programem Hodowli Gatunków Zagrożonych Wyginięciem. Na wolności małpki te żyją w Ameryce Płd., m.in. w Brazylii, Peru i Boliwii. Ich nazwa kojarzona jest z charakterystycznymi wąsami, przypominającymi sumiaste wąsy noszone m.in. przez cesarzy w XIX wieku.