49-letni Evan Neumann usłyszał w piątek 14 zarzutów związanych z oblężeniem Kapitolu przez zwolenników ówczesnego prezydenta Donalda Trumpa.

Neumann z Mill Valley w Kalifornii, niedaleko San Francisco, był widziany na nagraniu wideo, jak zakłada maskę, stojąc w pobliżu policji przed barykadami ustawionymi przed kapitolem.

Według dokumentów złożonych w tej sprawie, Neumann później zdejmuje maskę i krzyczy na policję: "Jestem gotów umrzeć, a ty?", po czym fizycznie atakuje kilku funkcjonariuszy i rzuca się na nich, używając barykady jako taranu.

Czytaj więcej

"Szaman QAnon" skazany na 41 miesięcy więzienia

Neumann, który jeszcze nie stawił się w sądzie w tej sprawie, uciekł ze Stanów Zjednoczonych 16 lutego i "obecnie uważa się, że przebywa na Białorusi" - podało amerykańskie biuro prokuratora okręgowego w Dystrykcie Kolumbii.

Według relacji opublikowanej przez dziennik "Daily Beast", Neumann wystąpił w zeszłym miesiącu w specjalnym programie białoruskiej telewizji państwowej zatytułowanym "Goodbye, America", w którym opowiadał o swojej podróży do Mińska.

W programie powiedział, że szuka azylu politycznego na Białorusi, ponieważ Stany Zjednoczone, jego zdaniem, nie są już krajem prawa i porządku - donosi "Daily Beast".

Neumann jest jedną z ponad 220 osób oskarżonych o napaść lub utrudnianie działania służbom porządkowym podczas ataku na Kapitol 6 stycznia.

Uważa się, że Neumann jest jedynym międzynarodowym zbiegiem, któremu postawiono zarzuty w związku z zamieszkami na Kapitolu.