Bonduelle broni się, ale nie zaprzecza. „Robimy to dlatego, by miejscowa ludność miała dostęp do żywności” — czytamy w oświadczeniu Francuzów. Zresztą trudno byłoby zaprzeczyć w sytuacji, kiedy na Twitterze pojawiły się zdjęcia z akcji przekazywania darów rosyjskiemu wojsku. Firma informuje jednocześnie, że była jedną z pierwszych, które zareagowały na sytuację w Ukrainie, bo wstrzymały w Rosji wszystkie inwestycje. Nie zmienia to faktu, że trzy przetwórnie funkcjonują pełną parą.
„Mimo zdementowania przez Bonduelle informacji o wsparciu armii rosyjskiej, firma nadal działa na rynku kraju agresora. W związku z tym firma Varus wstrzymuje sprzedaż produktów Bonduelle” – czytamy w komunikacie sieci supermarketów. Z kolei Novus wycofuje ze sprzedaży nie tylko produkty Bonduelle, ale także Greenfield (herbatę), której produkcja i właściciele są powiązani z Federacją Rosyjską. „Z wiadomych powodów usuwamy produkty TM Bonduelle i Greenfield z półek Novusa” – podkreśliła firma.
Czytaj więcej
Bułgaria przejmie należącą do rosyjskiego Łukoila rafinerię Neftochim Burgas — zdecydowali bułgarscy deputowani. W ten sposób chcą chronić infrastrukturę krytyczną i zagwarantować dostawy paliw dla bałkańskiego kraju.
„Od 4 stycznia 2023 r. zakup produktów tej marki został wstrzymany. Jeśli jeszcze coś pozostało na półkach, to są to resztki z partii zakupionej przez naszą sieć” – czytamy na stronie ATB.
Bonduelle ze swojej strony w obszernym wyjaśnieniu informuje: „Kontynuujemy działania solidarnościowe, aby wspierać rodziny naszych ukraińskich pracowników w Polsce, Czechach i Rumunii oraz przekazywać darowizny żywnościowe we współpracy z organizacjami pozarządowymi. Jeśli chodzi o naszą działalność w Rosji, od 17 marca zawiesiliśmy wszystkie projekty inwestycyjne w Rosji i postanowiliśmy przeznaczyć wszystkie nasze zyski ze sprzedaży w Rosji na przyszłą odbudowę Ukrainy, nie tylko jej infrastruktury, ale także jej ekosystemów rolniczych i spożywczych.