Bogarodzica, zioła i narodowa specyfika. Tak powstaje „Russkaja Kola”

Rosjanie nie ustają w szukaniu zastępstw dla zachodnich napojów. Nowa Russkaja Kola ma mieć zbliżony smak do Coca-Coli, ale nie będzie nadawać się do mieszania z whisky.

Publikacja: 23.06.2022 14:38

Uliczny sprzedawca Coca-coli we Władywostoku

Uliczny sprzedawca Coca-coli we Władywostoku

Foto: Bloomberg

Russkaja Kola

Russkaja Kola

materiały producenta

Były mer Archangielska Aleksandr Donskoj zapowiedział, że na rosyjski rynek trafi „rodzimy odpowiednik” Coca-Coli. Nowy napój ma nazywać się Russkaja Kola i być produkowany w Archangielsku z ziół, przypraw korzennych oraz jagód pochodzących z Kraju Ałtajskiego. Aleksandr Donskoj, który jest także oligarchą, twierdzi, że jego cola będzie miała smak maksymalnie zbliżony to amerykańskiego oryginału, ale będzie też miała „narodową specyfikę”.

- To będzie odpowiednik z narodowym kolorytem i patriotycznym wzornictwem. Jestem przeciwko podróbkom, ale za jakościowymi odpowiednikami i alternatywami. Dlatego, biorąc za punkt wyjścia sprawdzoną Coca-Colę, tworzymy samodzielny, ekologicznie czysty, ojczysty napój z lokalnych składników i z rosyjskim charakterem – mówił Donskoj rosyjskimi mediom.

Zaprezentowano już wzór etykiet nowego napoju i kojarzy się on raczej z winem albo rzemieślniczym piwem niż z masowym napojem. Producent przedstawił butelki z ikoną Matki Boskiej, krzyżykami na kapslach i czcionką stylizowaną na wczesną cyrylicę. Donskoj nie widzi przy tym niczego zdrożnego w wykorzystaniu Bogarodzicy na etykiecie i jest przekonany, że duchownym Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej napój się spodoba.

materiały prasowe

Oligarcha uważa, że dzięki jego produktowi Rosjanie znów będą mieli z czym mieszać wódkę w drinkach, ale ostrzegł, że Russkaja Kola nie nadaje się do zagranicznej whisky. Podkreślał w rozmowie z serwisem Archangielsk Onlajn, że to „niepatriotyczne”.

Aleksandr Donskoj ogłosił też konkurs na branding nowej marki, „arcydzieła mojej myśli”. W konkursie Rosjanie mogą wygrać 100 tys. rubli i całus w policzek.

Russkaja Kola to kolejny napój, który ma zastąpić Coca-Colę na półkach rosyjskich sklepów po tym, jak amerykański koncern wycofał się z działalności w Rosji po agresji na Ukrainę. Napój z Archangielska ma trafić na półki, w formie testowej, w lipcu. Tymczasem na półkach sklepów jest już obecna choćby CoolCola produkowana przez znany z napojów i piw koncern Oczakowo.

Czytaj więcej

Rosja ma już zastępstwo Coca-Coli. Poznajcie CoolColę i jej siostry
Praca
Wiemy, jaka jest praca marzeń Polaka
Gaz
Trop do wybuchów na Nord Stream prowadzi na Ukrainę i warszawskie Powiśle
Technologie
Chiny stworzą superodpornych żołnierzy. Przerażające manipulacje genami
Przemysł spożywczy
Małpki tracą przyjaciół, Polacy piją coraz mniej wódki
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Przemysł spożywczy
Rzeź wegańskich produktów. Producenci wycofują je z półek
Przemysł spożywczy
Miód zaczął tanieć. Ale przyczyna spadku ceny jeży włos na głowie