Na aukcji w nowojorskim domu Sotheby’s francuskie wino Romanee Conti z 1945 r. zostało zlicytowane za rekordową cenę 558 tys. dol. Dom aukcyjny pochwalił się tym 12 godzin temu na portalu społecznościowym podkreślając, że wino pochodzi „z prywatnej piwnicy Roberta Drouhina”.

Najdroższe wino powstaje w Burgundii. Wioska Vosne-Romanee jest już legendą w świecie wina. Zakonnicy uprawiali tu winorośl już w XIII wieku. Dziś posiadłość z winnicą (2 ha) należy do rodzin de Villaine i Leroy-Roch. Winnica produkuje do 6000 sztuk wina rocznie, wino nawet dziś uchodzi więc za bardzo trudne do zdobycia. Znawcy określają je jako „arcydzieło”. Najbardziej w drogim winie zasmakowali nuworysze z Chin.

Czytaj także:  Francuski biznesmen wymyślił nowe wino. Jest przyjemnie niebieskie

Na tej samej aukcji inna butelka tego wina z tego samego zbioru znalazła chętnego za 496 tys. dolarów. Jeszcze więcej kupiec zapłacił za whisky Macallan z 1926 r. Poszła za 843 tysiące dolarów. Ten trunek także bije rekordy powodzenia wśród ludzi, którzy nie wiedzą, na co wydać posiadane miliony.

Dom aukcyjny Sohteby’s podkreśla, że to najwyższa cena w historii, jaka padła na aukcji tej firmy za alkohol i najwyższa, jaką wylicytowano w Ameryce Północnej.