Ekspertka: Nadużywanie zwolnień lekarskich jest plagą

Jeśli pracownik często choruje, jego nieobecności się powtarzają, pracodawca może się z nim zgodnie z prawem rozstać – mówi Aleksandra Minkowicz-Flanek, radczyni prawna.

Publikacja: 13.02.2024 14:05

Aleksandra Minkowicz-Flanek

Aleksandra Minkowicz-Flanek

TV.rp.pl

Mecenas Aleksandra Minkowicz-Flanek, specjalistka w dziedzinie prawa pracy, partnerka w warszawskim biurze kancelarii Dentons, gościła w magazynie „Rzecz o prawie”. Tematem rozmowy były m.in. plany rządu dotyczące wprowadzenia zasady, zgodnie z którą za „chorobowe” od pierwszego dnia płaciłby Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dziś koszt pierwszego miesiąca absencji zatrudnionego pokrywa pracodawca. - Pracodawcy od dawna postulują zmianę w tym zakresie – podkreślała ekspertka. Zaznaczając jednak, że problemem są nie tylko koszty L4, lecz to, że w wielu przypadkach powtarzające się nieobecności pracowników dezorganizują pracę danej organizacji.

- Wielu pracodawców myśli, że musi się godzić z taką sytuacją. Tymczasem prawo pracy daje im pewną ochronę. Mogą rozwiązać umowę z często przebywającym na L4 pracownikiem, oczywiście nie dyscyplinarnie, ale w zwykłym trybie, za wypowiedzeniem, po wypłaceniu wszystkich świadczeń – zaznaczyła ekspertka.

Komentując natomiast najnowsze dane dotyczące rosnącej liczby przeprowadzanych przez ZUS kontroli L4, przyznała, że nadużywanie zwolnień lekarskich jest w naszym kraju plagą.

Czytaj więcej

Zmiany w wypłacie chorobowego pobudzą ZUS do kontroli? Ma on w tym interes
Robert Hernand

Robert Hernand

TV.rp.pl

Drugim gościem magazynu był Robert Hernand, zastępca prokuratora generalnego, który nie uznaje decyzji Adama Bodnara o powierzeniu funkcji p.o. prokuratora krajowego Jackowi Bilewiczowi i odsunięciu Dariusza Barskiego.

– Prokuratorem krajowym wciąż jest Dariusz Barski – zaznaczył dobitnie Hernand. Podkreślając, że niedawne głośne orzeczenie Sądu Okręgowego w Szczecinie nie zmienia jego oceny. Przypomnijmy, że w ubiegły piątek szczeciński sąd umorzył postępowanie karne, w którym akt oskarżenia wniosła prokurator Bogusława Zapaśnik. Przywrócono ją do czynnej służby kilka lat temu na takich samych zasadach jak Dariusza Barskiego. Sąd uznał, że autorka aktu oskarżenia w czasie jego wnoszenia pozostawała w stanie spoczynku. – To jest jeden judykat, który się pojawił, mam nadzieję, że będzie zaskarżony – stwierdził gość.

Robert Hernand poinformował też, że on sam nie mógł w poniedziałek wejść do budynku prokuratury, bo jego karta została dezaktywowana.

Czytaj więcej

Robert Hernand: Prokuratorzy powinni teraz słuchać przede wszystkim siebie
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Konsumenci
UOKiK ukarał dwie znane polskie firmy odzieżowe. "Wełna jedynie na etykiecie"
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego