W kodeksie postępowania cywilnego (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 101) przewidziany został atrakcyjny i efektywny instrument umożliwiający urzeczywistnianie celu postępowania, jakim jest zapewnienie należytej ochrony w przypadku naruszenia uprawnień podmiotu, któremu prawa te na podstawie norm prawa materialnego przysługują. W tym zakresie kluczowe znaczenie ma nie tylko sam fakt przyznania ochrony, ale także moment jej udzielenia. Złożenie do sądu cywilnego wniosku o zabezpieczenie umożliwia szybkie otrzymanie rozstrzygnięcia, które, o ile argumenty przedstawione we wniosku zostaną podzielone przez sąd, stanowić może skuteczny środek gwarantujący, że ochrona prawna okaże się skuteczna, nie zaś iluzoryczna.
Można postawić więc tezę, że to od uprawnionego przedsiębiorcy w ogromnej mierze zależeć będzie, czy uzyska orzeczenie odpowiadające na potrzeby, które zamierza zrealizować w wyniku przeprowadzenia postępowania rozpoznawczego, czy też przepisy umożliwiające uzyskanie zabezpieczenia (art. 730 i nast. k.p.c.) pozostaną w tym konkretnym przypadku martwą literą.
Wystarczy uprawdopodobnienie
Procedura zmierzająca do udzielenia zabezpieczenia charakteryzuje się tym, że w jej toku nie bada się szczegółowo wszystkich przesłanek, których ziszczenie się jest niezbędne do przesądzenia o przysługiwaniu uprawnionemu roszczenia. Ma ona tzw. sumaryczny charakter, ponieważ za wystarczające uznaje się uprawdopodobnienie przesłanek udzielenia ochrony prawnej – nie jest konieczne udowodnienie ich z zachowaniem przepisów o postępowaniu dowodowym. Postępowanie o udzielenie zabezpieczenia toczy się częściowo bez udziału drugiej strony, gdyż do momentu wydania postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia, sąd poprzestaje na twierdzeniach wnioskodawcy. Powyższe rozwiązania gwarantują szybki tok postępowania o udzielenie zabezpieczenia. Orzeczenie sądowe, wydane w postępowaniu toczącym się według tych właśnie reguł, utrzymuje się zasadniczo do czasu prawomocnego zakończenia sporu, tj. do wydania przez sąd wyroku lub postanowienia merytorycznego.
Co w piśmie
Przedsiębiorca musi pamiętać, że kluczowymi elementami wymagającymi uwzględnienia w piśmie zawierającym żądanie udzielenia zabezpieczenia są:
- uprawdopodobnienie roszczenia,