Zbigniew Ziobro podkreślił, że śledztwo zostało powierzone "bardzo doświadczonym prokuratorom z Mazowieckiego Wydziału do Spraw Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej".

Jak czytamy w komunikacie, dotychczasowe informacje dotyczące przebiegu działań zbrojnych prowadzonych przez Federację Rosyjską przeciwko Ukrainie, wskazują, iż na obszarach Ukrainy – zarówno zajętych przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej oraz tych, na których toczą się działania zbrojne, po stronie agresora może dochodzić do działań i zachowań naruszających m.in. prawo międzynarodowe w tym: atakowanie stref sanitarnych; zabójstwa ludności cywilnej; niszczenie, uszkadzania i zabór mienia.

- W ramach tego postępowania będziemy procesowo dokumentować zbrodnicze działania Rosji, aby można było pociągnąć winnych tych zbrodni do międzynarodowej odpowiedzialności karnej – zapowiedział Zbigniew Ziobro.

W komunikacie podano, że postępowanie obejmuje swoim zakresem również działania władz Republiki Białorusi udostępniających terytorium tego państwa dla dokonywania aktów agresji zbrojnej przeciwko Ukrainie.

Czytaj więcej

Resort Ziobry oddaje uchodźcom 1900 miejsc pobytu

- Ukraina poprosiła, aby Polska odebrała od uchodźców zeznania i inne dowody na zbrodnie w miejscach, z których musieli uciekać. Dowody te będą przekazywane Ukrainie i Trybunałowi w Hadze - napisał na Twitterze wiceminister sprawiedliwości, Sebastian Kaleta.