Sąd w Ostrawie wydał wyrok skazujący małżeństwo na 8,5 oraz 5,5 roku pozbawienia wolności oraz deportację. Ich wspólnik usłyszał wyrok 1,5 roku pozbawienia wolności oraz deportację na okres trzech lat. Wyrok nie jest jednak prawomocny. 

Zgodnie z wyrokiem przepadkiem ma zostać objęta nieruchomość w Herzmanicach, która służyła im jako baza. Skazani nie przyznali się do winy. 

Czytaj więcej

Szaman z Jakucka pobił policjanta? Jest śledztwo

Polaków oskarżono o zakup prawie 200 litrów ayahuasci podczas pobytu i przeprowadzania pseudoszamańskich rytuałów na terenie całych Czech z jej udziałem. Nielegalna działalność miała być prowadzona od 2015 roku do października 2021 roku kiedy to zostali zatrzymani przez służby celne.  

Napój zawiera zakazaną w Czechach substancję psychodeliczną - DMT. Zgodnie z badaniami związek chemiczny ma podnosić ciśnienie i przyspieszać puls, podnosić temperaturę ciała, ale także podnosić stężenie tzw. "hormonów szczęścia" we krwi. 

Potwierdzać to mają słowa świadków, którzy zeznawali na korzyść oskarżonych - jak mówili w seansach chodziło jedynie o oczyszczenie umysłu i relaksację, miały mieć pozytywny wpływ na uczestników. W rytuałach miało wziąć udział około 1500 osób z różnych części Europy, m.in. Austrii, Niemiec, Norwegii, Holandii czy Wielkiej Brytanii, którzy według cytowanego portalu mieli za nie zapłacić ponad 10 milionów koron.