Śledztwo nadzorowane przez Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie dotyczy również prania brudnych pieniędzy. Śledztwo prowadzone jest wspólnie z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym.

Jak informuje Prokuratura Krajowa, śledczy dokonali przeszukania kilkunastu miejsc, m.in.  kancelarii radcy prawnego oraz nieruchomości należących do osób fizycznych, które miały lub mogły mieć związek z tymi przestępstwami.

Trzy osoby usłyszały zarzuty m.in. oszustwa co do mienia znacznej wartości , prania pieniędzy oraz wyrządzenia szkody Polskiej Żegludze Morskiej Przedsiębiorstwo Państwowe oraz spółkom od niego zależnym poprzez nadużycie udzielonych uprawnień i niedopełnienie ciążących obowiązków. Podejrzanym grożą kary do 10 lat pozbawienia wolności.

Podejrzani to osoby, które w przeszłości i aktualnie pełniły funkcje związane z działalnością finansową w Polskiej Żegludze Morskiej Przedsiębiorstwo Państwowe oraz świadczyły na rzecz tego podmiotu usługi prawne. Wobec wszystkich prokurator zastosował  dozór policji i zakaz kontaktowania się z określonymi osobami. Jedna osoba została zawieszona w wykonywaniu czynności służbowych i ma  zakaz zajmowania stanowisk związanych z obsługą finansową przedsiębiorstwa oraz spółek od niego zależnych.

Prokurator zabezpieczył majątek podejrzanych poprzez ustanowienie hipotek przymusowych na nieruchomościach oraz zajęcie środków finansowych na łączną kwotę prawie 6 mln złotych.

Czytaj więcej

Prokuratura: adwokat kierujący grupą przestępczą trafił do aresztu