Kursy zaczną obowiązywać, kiedy uda się uruchomić nowy system CEPiK. Jak podaje RMF FM, to może potrwać jeszcze kilka miesięcy, ale resort infrastruktury przygotowuje już rozporządzenie o warunkach prowadzenia kursów reedukacyjnych.

- Kierowca, który po odbyciu kursu reedukacyjnego w ciągu pięciu lat ponownie przekroczy 24 punkty karne, straci prawo jazdy - mówi rozgłośni rzecznik resortu infrastruktury Szymon Huptyś.

Wtedy taki kierowca ma być traktowany, jakby nigdy nie miał prawa jazdy. Będzie musiał iść na kurs początkowy do szkoły nauki jazdy. Po egzaminie będzie objęty dwuletnim okresem próbnym. Nie zmienia to faktu, że pierwsze przekroczenie 24 punktów karnych nie będzie od razu oznaczało utraty prawa jazdy.

Czytaj więcej

Kursy reedukacyjne po nowemu - kierowcy z szansą na usunięcie punktów karnych

Jak pisaliśmy w tym tygodniu na łamach "Rzeczpospolitej", nowy kurs potrwa 21 godzin (pierwotnie proponowano 28 godzin). Zajmie trzy dni zajęć (miały być cztery). Jednego dnia można przeprowadzić maksymalnie 7 godzin zajęć. Godzina zajęć kursu równa się 45 minutom (miało być 60 minut). Koszt – 500 zł.

Od 17 września 2022 r. punkty karne kasowane są nie po roku, ale po dwóch latach, i to liczonych od momentu zapłacenia mandatu. Zmienił się także taryfikator punktów karnych, w którym możemy za niektóre wykroczenia otrzymać nawet 15 punktów karnych.