Przed wakacjami zadbaj o kartę na rower i hulajnogę

Młody człowiek musi mieć odpowiedni dokument, żeby jechać rowerem. Jego brak może kosztować 200 zł.

Publikacja: 30.05.2022 21:42

Przed wakacjami zadbaj o kartę na rower i hulajnogę

Foto: PAP/Rafał Guz

Młodzież do 18 roku życia (bez innych uprawnień), jeśli chce podróżować na rowerze lub hulajnodze, musi mieć kartę rowerową. Tyle mówią polskie przepisy. Co zrobić z polskimi dziećmi przyjeżdżającymi z zagranicy na wakacje w kraju? Kto odpowiada za wypadek młodego człowieka, kiedy sprzęt (rower, hulajnogę) w ich imieniu wypożycza osoba dorosła i mu go użycza? Kto płaci mandat za 15-latka, który bez karty łamie przepisy na elektrycznej hulajnodze? To najczęściej powtarzające się pytania naszych czytelników.

Na drogi tylko z wiedzą

Według obowiązujących przepisów, osoby w wieku od 10 do 18 roku życia korzystające z roweru i hulajnogi elektrycznej w Polsce powinny mieć kartę rowerową. Dokument ten potwierdza, że jego posiadacz ma wiedzę i umiejętności techniczne pozwalające mu bezpiecznie i rozsądnie uczestniczyć w ruchu drogowym.

– Informujemy osoby wypożyczające urządzenia o wymaganiach jakie ich dotyczą. Zdarza się często, że w imieniu dziecka urządzenie wypożycza rodzić. Ten karty rowerowej mieć nie musi, ale przecież udostępnia je dziecku, które uprawnień najczęściej nie posiada – mówi „Rzeczpospolitej” Jan Kuźnica, pracownik jednego z operatorów w Warszawie.

A co z polskimi rodzinami, które na co dzień mieszkają za granicą – Berlin, Dublin, Praga – ale w czasie wakacji odwiedzają rodzinę w Polsce. Często też podróżują z najbliższymi nad morze czy w góry? Czy takie dzieci, nie mając naszych krajowych uprawnień, mogą korzystać z hulajnóg i rowerów?

– Jeśli mają takie uprawnienia zdobyte w jednym z państw unijnych, to nie widzę problemu, by powoływać się na ich ważność. Jeśli jednak ich nie posiadają, to raczej powinni zrezygnować z samodzielnych wycieczek – twierdzi Robert Dorosz, ekspert ds. przepisów o elektrycznych hulajnogach.

Czytaj więcej

Dzieciom coraz trudniej zdobyć kartę rowerową

Warto się postarać

Co zrobić, jeśli dziecko nie ma karty rowerowej?

Karta rowerowa jest obowiązkowa w przypadku dzieci, które ukończyły 10. rok życia. Młodsze nie muszą jej posiadać, ale też nie powinny korzystać z roweru bez opieki rodzica. Prawo o ruchu drogowym traktuje takich młodych rowerzystów jako pieszych. Z tego powodu nie mogą poruszać się rowerem po jezdni, tylko po chodniku. Prawo zezwala na jazdę chodnikiem także ich opiekunom.

Według ustawy o kierujących pojazdami kartę rowerową może uzyskać osoba, która „wykazała się niezbędnymi umiejętnościami w kierowaniu rowerem podczas zajęć szkolnych, zajęć prowadzonych przez wojewódzki ośrodek ruchu drogowego lub zajęć prowadzonych przez ośrodek szkolenia kierowców posiadający poświadczenie potwierdzające spełnianie dodatkowych wymagań”.

Egzamin na kartę rowerową może przeprowadzić szkoła, Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drodowego, niektóre szkoły nauki jazdy oraz policja.

Jak wygląda taki egzamin?

Składa się na niego część teoretyczna i praktyczna. Część teoretyczna zawiera 25 pytań testowych jednokrotnego wyboru. Pytania mogą dotyczyć znajomości znaków, prawidłowego rozpoznawania pierwszeństwa na drodze czy udzielania pierwszej pomocy.

W części praktycznej uczeń musi m.in. wykonać slalom pomiędzy rozstawionymi na trasie pachołkami, przejechać w linii prostej, po łukach i na tzw. ósemce, dokonać nagłego zatrzymania na komendę i zatrzymać się w wyznaczonym miejscu. By zdać część teoretyczną, należy udzielić poprawnej odpowiedzi na co najmniej 20 z 25 pytań. Do zaliczenia części praktycznej wymagane jest poprawne wykonanie minimum 90 procent manewrów.

Do czego potrzebna jest karta rowerowa?

Uprawnia ona do korzystania nie tylko z rowerów, ale również hulajnóg elektrycznych czy urządzeń transportu osobistego (UTO), takich jak np. deskorolki elektryczne. Posiadacze dokumentu, którzy skończyli 15 lat, mogą poruszać się pojazdami zaprzęgowymi. Z kolei rowerzyści po 17. roku życia mogą poruszać się rowerami wieloosobowymi i siadać za kierownicą rikszy.

Karta wydawana jest nieodpłatnie i bezterminowo, jednak przestaje być potrzebna w momencie, kiedy jej właściciel kończy 18 lat. Osobom pełnoletnim, które poruszają się rowerem, wystarczy dowód osobisty lub prawo jazdy.

Co grozi za brak karty na drodze? Taryfikator mandatów mówi o 200 zł mandatu za jazdę rowerem bez uprawnień. Zatrzymując nieletniego za złamanie przepisów, policjant, jeśli uzna, że wykroczenie jest niewielkie, może pouczyć młodego kierowcę. Jeśli jednak sprowadził na kogoś zagrożenie, policjant sporządzi odpowiednią dokumentację, która trafi następnie do sądu rodzinnego.

Czytaj więcej

Skończyły się czasy, kiedy rowerzyści byli prawie bezkarni
Nauczyciele
Godziny czarnkowe po nowemu. Oto, co się zmieni dla nauczycieli
Prawo karne
Sąd Najwyższy nie posłuchał TK ws. prawa łaski dla Kamińskiego i Wąsika
Zawody prawnicze
Adwokaci chcą mieć swoją "umowę o pracę"
Prawo karne
Komisja wystawi wilczy bilet do pełnienia funkcji państwowych
Prawnicy
Profesorowie prawa bronią b. promotora Dudy. "Brutalny atak ministra Czarnka"
Prawo karne
Lex Tusk: co zawiera projekt łagodzący ustawę