Od 1 maja zaczął obowiązywać nowy wzór dowodu rejestracyjnego. Ma być bezpieczniej. Co to oznacza dla kierowców?

Nie będzie obowiązkowej wymiany dokumentu. Ministerstwo Infrastruktury postanowiło poprawić zabezpieczenia dotychczas wydawanych dokumentów. Nowy wzór będzie drukowany m.in. na zabezpieczonym chemicznie papierze, zyska dwutonowy znak wodny, włókna zabezpieczające (widoczne w świetle dziennym i ultrafioletowym). Na tym nie koniec. Pojawi się też mikrodruk pozytywowy i nadruki aktywne w świetle ultrafioletowym. Dodatkowo numeracja i personalizacja ma być wykonana metodą druku laserowego, laserowo ma być też perforowany numer rejestracyjny. Dochodzi także nowy rodzaj folii laminującej. Wszystko po to, by nowy dokument był trudniejszy do podrobienia.

Obecne dokumenty po 1 maja 2022 r. pozostają nadal ważne. Dotyczy to także pozwoleń czasowych oraz ich wtórników. Zachowują one ważność na czas, na jaki zostały wydane. Wszystkie po 1 maja 2022 r. pozostają ważne i legalne.

Nowe dowody będą wydawane sukcesywnie, w miarę rejestracji kolejnych samochodów w wydziałach komunikacji czy wydawania duplikatów.

Możliwe jest także, że po 1 maja właściciele rejestrujący auto dostaną jeszcze dokument starego wzoru.

Czytaj więcej

Od maja nowe dowody rejestracyjne, a co ze starymi?

Powód?

Ministerstwo Infrastruktry pozwoliło na dalsze wydawanie starych dokumentów aż do 11 lipca 2022 roku po to, żeby urzędy mogły pozbyć się starych blankietów.

Podstawa prawna: rozporządzenie z 26 kwietnia 2022 r. (DzU z 28 kwietnia 2022 r., poz. 918)

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM