Reklama

PE walczy z uchylaniem się od szczepień

Posłowie europarlamentu są zaniepokojeni spadkiem liczby szczepień w UE. Wzywają m. in. do walki z nieprawdziwymi informacjami w internecie.

Aktualizacja: 23.03.2018 17:50 Publikacja: 23.03.2018 16:07

PE walczy z uchylaniem się od szczepień

Foto: 123RF

Co wspólnego mają ospa, polio, odra, świnka i ospa? To niektóre z chorób, którym można zapobiegać, stosując szczepionki.

W przeszłości choroby te prowadziły do śmierci albo licznych komplikacji takich jak ślepota czy paraliż. Dziś - dzięki upowszechnieniu szczepień - ospa uważana jest praktycznie za niewystępującą. Podobnie może stać się z chorobą Heinego-Medina, jeśli obecne wysiłki w walce z tym schorzeniem będą kontynuowane. W przypadku innych chorób szczepienia pozwoliły ograniczyć ich zasięg. Tak jest w przypadku odry. Przed wprowadzeniem szczepionki we wczesnych latach 60. XX wieku odra - wysoce zakaźny wirus rozprzestrzeniający się drogą kropelkową - zabijała 2,6 miliona ludzi rocznie na całym świecie. W 2016 r. spowodowała śmierć 89 780 osób. To najniższy do tej pory notowany wskaźnik.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

Tylko 19 zł miesięcznie przez cały rok.

Bądź na bieżąco. Czytaj sprawdzone treści od Rzeczpospolitej. Polityka, wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i psychologia.

Treści, którym możesz zaufać.

Reklama
Praca, Emerytury i renty
„Lewaków i morderców nienarodzonych nie zatrudniamy”. Sąd o dyskryminacji przy rekrutacji
Prawo rodzinne
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla konkubentów. Muszą się rozliczyć jak po rozwodzie
Prawo w Polsce
Kiedy można zmienić kategorię wojskową? Oto jak wygląda procedura
Prawo w Polsce
Czy za radio w aucie trzeba płacić abonament RTV? Prawo mówi jasno
Konsumenci
Przełomowe orzeczenie SN w sprawie frankowiczów. Wyrok TSUE nie zmieni rozliczeń z bankami
Reklama
Reklama