W czwartek w sejmowej Komisji Zdrowia odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta.

Posłowie z Platformy Obywatelskiej chcą dzięki tej noweli wprowadzić do szpitali i przychodni jednolite wzory dokumentacji medycznej. Chodzi o książeczkę zdrowia dziecka, kartę przebiegu ciąży, a także kartę obserwacji porodu.

Projekt nowelizacji ustawy o prawach pacjenta przewiduje również ujednolicenie wzorów dokumentów, jakimi posługują się pracownicy pogotowia i ratownicy medyczni. Mowa o karcie medycznych czynności ratunkowych, karcie zlecenia wykazu zespołów ratownictwa medycznego oraz karcie medycznej lotniczego zespołu pogotowia ratunkowego.

Wszystkie wzory dokumentów będzie określał minister zdrowia w rozporządzeniu w porozumieniu z samorządem lekarzy, samorządem pielęgniarek i samorządem diagnostów laboratoryjnych.

Teraz nie wszystkie przychodnie i szpitale zakładają np. książeczki zdrowia dzieciom. A jeśli już, to posługują się różnymi wzorami, co sprawia, że w obrocie funkcjonują różne dokumenty.

Dlatego posłowie PO uzasadniają, że wprowadzenie jednolitych wzorów książeczek zdrowia oraz kart przebiegu porodu pozwoli rodzicom, lekarzom, pielęgniarkom, a także położnym systematycznie i kompleksowo monitorować opiekę zdrowotną nad dzieckiem, choroby, które przeszło, czy szczepionki, które przyjęło.

etap legislacyjny: po pierwszym czytaniu