Obsługa wielkich fuzji i przejęć czy też spektakularnych debiutów giełdowych zawsze wymaga zaangażowania profesjonalistów, którzy są odpowiedzialni za prawną stronę takiego przedsięwzięcia. W przypadku największych transakcji nie obejdzie się bez sporego zespołu prawników, analizujących różne aspekty umowy.

W wielu przypadkach nawet jeśli transakcja opiewa na setki milionów czy wręcz miliardy złotych, prawnicy w swojej pracy bazują przede wszystkim na doświadczeniach z obsługi podobnych transakcji w przeszłości. I choć niewątpliwie wyzwaniem jest zarządzanie zespołem prawników i kontaktami ze stronami transakcji, to w dużej mierze chodzi o powtarzalne czynności. Innymi słowy – jeśli prawnik obsłużył już kilkanaście podobnych fuzji firm, to raczej robi ponownie to, co już robił kiedyś, choć dla innego klienta.

Inaczej wyglądają wyzwania dla transakcji nietypowych, związanych z nowymi przepisami albo niespotykaną dotychczas sytuacją klientów. Tam konieczne jest nie tylko wykorzystanie dotychczasowych kompetencji kancelarii. Niestandardowe sytuacje wymagają bowiem napisania zupełnie nowego scenariusza. Trzeba wpaść na nowe pomysły i zadbać o legalność nowatorskich rozwiązań.

W takich sytuacjach nie pomoże sztuczna inteligencja ani najpotężniejsza nawet baza orzecznictwa. Tu liczy się prawdziwy kunszt prawniczy. Kunszt, czyli – z niemiecka – sztuka. To zdolność do stworzenia czegoś oryginalnego przez człowieka o nieprzeciętnych zdolnościach.

Taką właśnie prawniczą sztukę postanowiliśmy docenić. Specjalnie powołana kapituła złożona głównie z wybitnych prawników przyznała dwa równorzędne wyróżnienia. Na taką decyzję nie miała wpływu wartość transakcji. – Docenialiśmy nowatorski charakter działania, złożoność obsługiwanej transakcji i precedensowy charakter sprawy – powiedział prof. Artur Nowak-Far, przewodniczący kapituły.

Był to pierwszy przypadek w historii polskiej Giełdy Papierów Wartościowych, gdy notowana na niej spółka europejska przeniosła swoją siedzibę do innego państwa UE.

Takie właśnie pionierskie działanie doceniła kapituła. Natomiast kierujący pracą prawników SK&S adwokat Marcin Olechowski zauważa, że wyzwaniem było zmaganie się ze stykiem prawa polskiego i unijnego.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

– Wprawdzie funkcjonowanie spółki europejskiej jest regulowane na poziomie unijnym, ale trzeba było się zmagać także z polskimi regulacjami, np. co do kwestii wykupu akcjonariuszy mniejszościowych – wskazuje adwokat. Dodaje, że z faktu notowania AmRest Holdings na giełdzie wynikał obowiązek konsultacji z Komisją Nadzoru Finansowego oraz z Krajowym Depozytem Papierów Wartościowych. – Jak to zwykle bywa przy okazji nowatorskich przedsięwzięć, sukces nie byłby możliwy bez wytężonej pracy zespołu wybitnych prawników, otwartych na nowe wyzwania i nieszablonowe myślenie – podsumowuje prawnik.

Tak skomplikowaną międzynarodową transakcją zajęła się kilkunastoosobowa kancelaria Konieczny Wierzbicki. Było to nie lada wyzwanie, zwłaszcza że umowy odwoływały się do prawa amerykańskiego stanu Nowy Jork, prawa polskiego oraz praw 16 krajów z Azji i Europy, w których system był wdrażany. Według Michała Koniecznego, radcy prawnego i partnera zarządzającego tej kancelarii, zmaganie się z kilkunastoma systemami prawnymi było nie lada wyzwaniem. Chodziło m.in. o uregulowanie spraw tajemnic bankowych, ochrony danych osobowych i outsourcingu bankowego. – Negocjowaliśmy umowę, na której wydrukowanie trzeba było ostatecznie zużyć całą ryzę papieru – wspomina Michał Konieczny.

Praca przy takim międzynarodowym zleceniu wymagała współdziałania z prawnikami w poszczególnych krajach, gdzie mają siedzibę właściwe oddziały Citibanku.

– Jednak większość pracy i tak musieliśmy wykonać wewnętrznie w naszej kancelarii. Było to przez sześć miesięcy wyzwaniem dla kilkuosobowego zespołu – przyznaje Michał Konieczny.