Nowy wiceminister ma 33 lata. Jak podaje resort sprawiedliwości, ukończył administrację na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe (z tytułem Executive MBA) w Wyższej Szkole Menedżerskiej.

Od listopada 2021 r. Piotr Cieplucha sprawował funkcję wicewojewody łódzkiego. Wcześniej był m.in. dyrektorem Ośrodka Rozwojowo–Wdrożeniowego Lasów Państwowych w Bedoniu, a także doradcą wojewody łódzkiego. W latach 2017-2020 pełnił funkcję dyrektora Wydziału Zdrowia, Rodziny i Polityki Społecznej i przewodniczącego Rady Potrzeb Zdrowotnych Województwa Łódzkiego. Był też przewodniczącym Wojewódzkiej Rady ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi.

W latach 2015-2016 pracował w Gabinecie Politycznym Ministra Sprawiedliwości. W latach 2013-2014 był asystentem Zbigniewa Ziobro, kiedy sprawował on mandat posła do Parlamentu Europejskiego.

"Nowy wiceminister zajmie się w resorcie m.in. sprawami związanymi z cyberbezpieczeństwem i infrastrukturą krytyczną wymiaru sprawiedliwości" - głosi komunikat MS