Ranking Firm Doradztwa Podatkowego 2018: wyniki w kategorii największe firmy podatkowe według przychodów

Sukcesem finansowym może pochwalić się EY z przychodami przekraczającymi 209 mln zł. Najszybciej rozwijała się kancelaria KDCP, jej wyniki wzrosły o 77 proc.

Aktualizacja: 26.06.2018 20:57 Publikacja: 26.06.2018 13:37

Od prawej w-ce prezes Gremi Media S.A., Maria Wysocka, Marek Jarocki (EY), Marcin Sidelnik (PwC), Ja

Od prawej w-ce prezes Gremi Media S.A., Maria Wysocka, Marek Jarocki (EY), Marcin Sidelnik (PwC), Jakub Żak (Deloitte)

Foto: Fotorzepa/Robert Gardziński

Rynek usług doradztwa podatkowego ma ogromny potencjał. Większość firm i kancelarii biorących udział w rankingu odnotowała w 2017 r. finansowy sukces. Swoje przychody udostępniło nam 56. spośród 72. uczestników zestawienia. 41 firmy poprawiły swoje wyniki w porównaniu z poprzednim rokiem. Trzynaście odnotowało spadek przychodów w porównaniu z 2016 r., a wynik jednej pozostał bez zmian.

Nowy lider zestawienia

W tegorocznym rankingu mamy zmianę na pierwszym miejscu. Najwyższe przychody, przekraczające 209 mln zł, uzyskała w 2017 r. firma EY. To wzrost o blisko 15 mln zł w porównaniu z rokiem poprzednim.

fot. Fotorzepa, Robert Gardziński

Partnerzy EY (drugi rząd od lewej): Marek Rozkrut, Michał Goj, Łukasz Jeśkiewicz, Marek Jarocki, Michał Grzybowski, Zbigniew Liptak, Radosław Krupa, Mateusz Pociask (pierwszy rząd od lewej): Zuzanna Zakrzewska, Mirosław Gieras, Marcin Jurczak, Jarosław Koziński, Karolina Gizicka, Andrzej Broda Na zdjęciu nieobecni są partnerzy: Agnieszka Tałasiewicz, Dorota Pokrop, Aneta Błażejewska – Gaczyńska i Paweł Tynel.

– EY odnotowuje co roku wzrost przychodów i zatrudnienia – mówi Jarosław Koziński, partner zarządzający Doradztwem Podatkowym i Prawnym EY. – Jedyne, co się zmienia, to obszar wzrostu. Ma to związek z cyklami ekonomicznymi oraz polityką fiskalną. Poprzedni rok był dobry dla transakcji, mieliśmy dużo pracy przy nabyciach. Informatyzacja procesów podatkowych sprawia z kolei, że cały czas kształcimy i poszukujemy pracowników łączących wiedzę podatkową z informatyczną – podkreśla Koziński.

Drugie miejsce zajęła firma Deloitte, której przychody wyniosły 207,5 mln zł, co stanowi wzrost o ponad milion zł w stosunku do poprzedniego roku.

Trzecie miejsce – jak przed rokiem – należy do firmy PwC, której przychody wzrosły w 2017 r. o blisko 7 mln zł i wyniosły 195,6 mln zł.

Na czwartym miejscu znalazła się firma KPMG z przychodami 148,5 mln zł. Firma poprawiła swój wynik finansowy o ponad 5,6 mln zł.

Pomagają zmiany w prawie

Kolejną niespodzianką w zestawieniu jest awans na piąte miejsce firmy Crido Taxand, która w poprzednim roku była szósta. Jej przychody z usług doradztwa podatkowego wyniosły 40,2 mln zł, co oznacza wzrost aż o 7,7 mln zł w porównaniu z poprzednim rokiem.

Roman Namysłowski, partner w Crido Taxand, wyjaśnia, że popyt na usługi doradztwa rośnie głównie za sprawą zmian legislacyjnych oraz zwiększonej aktywności skarbówki. – Ministerstwo Finansów od dwóch lat skutecznie zmienia przepisy podatkowe i tym samym warunki prowadzenia biznesu. Rośnie też aktywność aparatu skarbowego. Mimo iż liczba kontroli zmniejszyła się w porównaniu z poprzednimi latami, to są one wymierzone w grupę dużych podmiotów polskich i międzynarodowych, które należą do naszych klientów – mówi Namysłowski.

Kolejne, szóste miejsce w zestawieniu finansowym, zajęła firma MDDP, która również odnotowała imponujący wzrost przychodów o  ponad 5 mln zł do poziomu 38,5 mln zł. Nie uchroniło jej to jednak przed spadkiem o jedną pozycję w naszym notowaniu.

Kolejne miejsca w pierwszej dziesiątce pozostały bez zmian. Na siódmej pozycji znalazła się kancelaria ISP Modzelewski i Wspólnicy, z przychodami wynoszącymi 26,5 mln zł. Ósma jest firma Rödl & Partner – 26,1 mln zł. Dziewiąte miejsce zajęła firma Grant Thornton z przychodami wynoszącymi ponad 16,1 mln zł. Pierwszą dziesiątkę zamyka, jak przed rokiem, GWW Tax, jej przychody przekroczyły 14,5 mln zł.

Zmiany widoczne są również poza pierwszą dziesiątką. Awans z miejsca 13. na 11. odnotowała kancelaria Ożog Tomczykowski z przychodami bliskimi 14 mln zł. To o 2,6 mln zł więcej niż w 2016 r.

– Wzrost przychodów wynika przede wszystkim ze wzrostu liczby klientów w stosunku do poprzedniego roku. Zwiększyła się także liczba projektów realizowanych przez kancelarię dla naszych dotychczasowych klientów – mówi Paweł Tomczykowski, prezes zarządu i partner zarządzający w Kancelarii Ożóg Tomczykowski.

Największe firmy według przychodów za 2017 r., w mln zł (w zaokrągleniu do pełnych 10 tysięcy)

 

 

U jednych wzrosty, u innych spadki

Bardzo interesujące jest też podsumowanie wyników finansowych w ujęciu procentowym. W tym zestawieniu największy wzrost o 77 proc. odnotowała kancelaria KDCP. Jej przychody za 2017 r. wyniosły 3,9 mln zł, czyli o 1,7 mln zł więcej niż rok wcześniej.

– Rozwój kancelarii jest w głównej mierze efektem przyjętej strategii. Od początku postawiliśmy na specjalistyczne doradztwo, głównie w obszarze akcyzy, cła, postępowań podatkowych i podatku od nieruchomości – wskazuje Wojciech Pławiak, partner w KDCP.

Imponujący wzrost o blisko 47 proc. odnotowała też kancelaria GLC Tax z Katowic. Do grona jej wspólników należy prof. Jadwiga Glumińska-Pawlic, szefowa Krajowej Rady Doradców Podatkowej w poprzedniej kadencji, oraz Zbigniew Maciej Szymik, wiceprzewodniczący KRDP. Przychody GLC Tax przekroczyły w 2017 r. 3,2 mln zł, wobec 2,2 mln zł w roku poprzednim.

O blisko 44 proc. – do poziomu 3,6 mln zł – wzrosły również przychody PKF Consult. Duży wzrost o 35 proc. odnotowała też firma Advicero Tax, która specjalizuje się m.in. w podatku od nieruchomości. Jej przychody za 2017 r. wyniosły blisko 4,5 mln zł.

Trzynastu uczestników rankingu przedstawiło natomiast informację o pogorszeniu wyników. Wśród nich kancelaria Alto (wcześniej FL Tax), której przychody za 2017 r. wyniosły blisko 5,6 mln zł, co oznacza spadek o 23 proc. w stosunku do poprzedniego roku. Trzeba jednak pamiętać, że w 2016 r. firma odnotowała spektakularny wzrost przychodów – aż o 98 proc.

Przyrost/spadek przychodów 2017/2016, w procentach

 

Przyrost/spadek przychodów 2017/2016 w mln zł

Rynek usług doradztwa podatkowego ma ogromny potencjał. Większość firm i kancelarii biorących udział w rankingu odnotowała w 2017 r. finansowy sukces. Swoje przychody udostępniło nam 56. spośród 72. uczestników zestawienia. 41 firmy poprawiły swoje wyniki w porównaniu z poprzednim rokiem. Trzynaście odnotowało spadek przychodów w porównaniu z 2016 r., a wynik jednej pozostał bez zmian.

Nowy lider zestawienia

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a