Ważny komunikat ZUS. Chodzi o wypłaty z programu Rodzina 500+

Od 1 lutego przyjmowane są wnioski o świadczenie wychowawcze "Rodzina 500 plus" na nowy okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r. ZUS ostrzega, że pomyłki we wnioskach mogą zmienić termin wypłaty świadczenia.

Publikacja: 26.05.2023 10:24

Ważny komunikat ZUS. Chodzi o wypłaty z programu Rodzina 500+

Foto: Adobe Stock

Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. Osobie, która pobiera „500+” i złożyła wniosek do 30 kwietnia 2023 r., ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2023 r.

Na drodze do otrzymania środków mogą stanąć błędy w wypełnionych wnioskach. Wojciech Ściwiarski, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim, przyznaje, że błędów jest mniej, niż w poprzednich latach. Nie zostały jednak wyeliminowane w całości.

- Świadczenie otrzymuje tylko jeden z rodziców. Wciąż zdarzają się sytuacje, kiedy dwoje rodziców wnioskuje na to samo dziecko. Na przykład jeśli dwoje rodziców mieszka razem i wychowuje dziecko wspólnie, świadczenie otrzyma ten, który złożył wniosek pierwszy; z kolei jeśli rodzice nie mieszkają wspólnie, świadczenie należy się temu, z którym mieszka dziecko. Świadczenie może przysługiwać obojgu rodzicom tylko w jednej sytuacji – gdy sprawują opiekę naprzemienną. Wtedy świadczenie dzielone jest po równo – i każdy z rodziców otrzymuje 250 zł – informuje Wojciech Ściwiarski.

Innymi często popełnianymi błędami we wnioskach o 500+ są literówki. Zdarza się, że wnioskodawcy błędnie wpisują numer PESEL dziecka. Problemem są też sytuacje, kiedy wnioskodawca wskaże błędny numer rachunku bankowego.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych apeluje, aby przed wysłaniem wniosku o świadczenie 500+, sprawdzić wszystkie dane. Gwarantuje to szybką wypłatę świadczenia.

Jeśli wniosek wpłynie w maju, uprawniony świadczenie otrzyma do 31 lipca wraz z wyrównaniem od czerwca, a jeśli w czerwcu, to ZUS wypłaci pieniądze do 31 sierpnia – także z wyrównaniem od czerwca. Świadczenia na podstawie wniosków, które ZUS otrzyma od lipca będą wypłacane tylko z wyrównaniem od miesiąca, w którym wypłynęły.

- Dla osób, które złożyły w ostatnich tygodniach wniosek o świadczenie terminy wypłaty nie powinny się zmienić. Inaczej może być w przypadku osób, które wniosek wyślą w czerwcu lub lipcu. ZUS będzie dla takich osób wyznaczał najbliższe terminy wypłat. Nie zawsze mogą się one pokrywać z obecnymi datami przelewów – zaznacza Wojciech Ściwiarski.

Czytaj więcej

Rząd: nie można wypłacać 800+ od czerwca. Czyżby?

Przypomnijmy, iż na konwencji Prawa i Sprawiedliwości 14 maja prezes PiS Jarosław Kaczyński obiecał podniesienie 500+ do 800+ od nowego roku.

Nauczyciele
Godziny czarnkowe po nowemu. Oto, co się zmieni dla nauczycieli
Prawo karne
Sąd Najwyższy nie posłuchał TK ws. prawa łaski dla Kamińskiego i Wąsika
Sądy i trybunały
Prof. Andrzej Zoll: premier zachowuje się w sposób niedopuszczalny
Prawo karne
Komisja wystawi wilczy bilet do pełnienia funkcji państwowych
Sądy i trybunały
TK ma wesprzeć PiS w odblokowaniu Trybunału