Jak podaje Eurostat w komunikacie z 31 sierpnia 2010 r., średnia unijna stopa bezrobocia w grupie osób poniżej 25 lat w lipcu b.r. wyniosła 20,1 proc. W Polsce liczba młodych bezrobotnych przyrasta w dużym tempie – według danych GUS za lipiec 2010 r. ponad 1/3 nowych bezrobotnych to ludzie do 24 roku życia. Poszukiwanie pracy przez osoby młode jest szczególnie trudne, młodzi ludzie często popełniają błędy, które mogą zaważyć na procesie rekrutacji. Co zrobić, aby zwrócić na siebie uwagę rekrutera?
[srodtytul]1. Idealne CV[/srodtytul]
Najważniejszym elementem rekrutacji jest CV. To ono decyduje o zaproszeniu na rozmowę kwalifikacyjną. I to na tym etapie najczęściej odrzucane są aplikacje. - Podstawowe błędy – jak zbyt długie CV, zły jego format, umieszczanie zbyt wielu informacji o zainteresowaniach (żeby zapełnić miejsce) są domeną młodszych aplikantów. Młodzi ludzie używają gotowych formularzy, które najczęściej się nie sprawdzają. Doświadczony rekruter rozpozna szablon na pierwszy rzut oka. – mówi Agnieszka Lorek, specjalista serwisu CV SOS na Kariera.pl.
Młodzi ludzie często wysyłają swoje CV bez żadnej treści maila. W ten sposób mail może zostać przegapiony przez rekrutera, a aplikant nie będzie potraktowany poważnie. Domeną osób poszukujących pierwszej pracy jest także używanie fikuśnych czcionek, złe formatowanie, podawanie niepotrzebnych danych – jak stan cywilny, czy posiadane dzieci, zdarzają się błędy ortograficzne i stylistyczne.
- Nasze CV musi być spersonalizowane, pokazywać nasze atuty i neutralizować wady. Dlatego też doskonałym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy profesjonalistów, którzy stworzą idealne CV i wykorzystają swoją wiedzę na temat tego, czego oczekują rekruterzy. – dodaje Agnieszka Lorek. Profesjonalne CV można zamówić pod adresem [link=http://www.kariera.pl/cvsos]www.kariera.pl/cvsos[/link]