Szef Platformy Obywatelskiej wypowiedział się na temat ewentualnego przyjęcia waluty euro w Polsce. - To jest temat ważny dla Polski i dla Polaków. (...) Dyskusja o tym, będzie dyskusją czy Polska chce być w Europie i w Unii Europejskiej – powiedział.

Prowadzący Jacek Nizinkiewicz przypomniał, że Polacy obawiają się wprowadzenia euro w naszym kraju. Schetyna skomentował słowa redaktora i stwierdził, że jest to efekt działania partii Jarosława Kaczyńskiego. Dodał, że takie zdanie społeczeństwa wynika z "propagandy PiS-owskiej". - Przytoczyłbym przykład Słowacji. (...) Jak ważne jest to, co pokazali Słowacy, że można tak zmienić walutę, żeby nie było żadnych podwyżek – dodał.

 

Polityk zaznaczył, że Polska powinna przygotować się do przyjęcia tej waluty. Dodał również, że trzeba zapytać Polaków o zdanie. - Musimy o tym spokojnie i poważnie porozmawiać. (...) Chcemy przeprowadzić debatę na ten temat. (...) Będziemy pokazywać, że to jest pewien program cywilizacyjnego rozwoju – podkreślił.

W dalszej części rozmowy Schetyna wypowiedział się na temat nagród pieniężnych przyznawanych posłom i posłankom PiS. - Będziemy pytać Beatę Szydło: czy przyzwoitym jest przypisywanie sobie nagrody w wysokości 60 tys. złotych – powiedział.

Schetyna wypowiedział się również na temat polskiej polityki międzynarodowej i konfliktu z Izraelem. - Ten konflikt wybuchł. (...) PiS zrujnował politykę zagraniczną. (...) Ten konflikt nie wygaśnie, bo musiałby zostać zamknięty w bardzo konkretny sposób. Takim sposobem byłoby przyjęcie nowelizacji ustawy o IPN. (...) To, co robią (rządzący), jest absurdalne i pokazuje, że nie mają żadnych politycznych kwalifikacji - powiedział.

Pytany czy przedstawiciele jego środowiska politycznego będą głosować na profesora Krasnodębskiego w wyborach na wiceszefa PE, odpowiedział że politycy PO porozmawiają o tym na zarządzie krajowym partii. - Nie wykluczam, że w tej symbolicznej sprawie może być dyscyplina w głosowaniu – dodał.

Gość naszego programu wypowiedział się także w sprawie wyborów na prezydenta Gdańska. - Będziemy szukać kandydata koalicyjnego, na pewno Platformy, Nowoczesnej, być może lewicy, ruchów miejskich, takiego szerokiego, który da szansę na zwycięstwo. (...) Nie wykluczam kandydatury Jarosława Wałęsy - powiedział Grzegorz Schetyna.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Zgłoś swój projekt w konkursie dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ