- Komitet Polityczny na mój wniosek ustalił obniżenie o 20 proc. poselskich i senatorskich pensji, wprowadzone zostaną limity obniżające zarobki wójtów, burmistrzów, prezydentów, marszałków i starostów oraz ich zastępców - mówił Kaczyński.

Prezes PiS zapowiedział, że konstytucyjni ministrowie, którzy otrzymali nagrody, przekażą je na cele społeczne, na rzecz Caritas.

Zostaną również ograniczone dodatkowe świadczenia dla pracowników spółek Skarbu Państwa i spółek komunalnych. - Proszę pamiętać, że te dodatkowe świadczenia bywały na poziomie pensji - mówił Kaczyński.

 

Będzie dużo skromniej

- Będzie dużo, dużo skromniej. Będziemy z całą stanowczością egzekwować dyscyplinę w tej kwestii. Jeśli ktoś nie będzie chciał zagłosować na takie rozwiązania, straci miejsce na listach wyborczych - zapowiedział Kaczyński. - Społeczeństwo oczekuje skromności i ta skromność będzie wprowadzona.

Jarosław Kaczyński mówił również, że najwyraźniej społeczeństwo nie zaakceptowało wynagrodzeń dla polityków, a to politycy są dla społeczeństwa, więc "głos ludu jest głosem Boga".

- Poniesiemy finansowe straty ale dla budowy przeświadczenia społeczeństwa, że polityka nie jest dla bogacenia się, a dla służby dobru publicznemu - podkreślił prezes PiS.

Ustalenia Komitetu Politycznego muszą być wprowadzone na drodze ustaw i takie projekty zostaną wniesione do Laski Marszałkowskiej przed następnym posiedzeniem, a być może - jak zapowiedział Kaczyński - zostanie zwołane specjalne posiedzenie Sejmu w tej sprawie.

Wcześniej, tuż po południu, rząd z premierem Morawieckim na czele oraz prezes PiS przybyli do Sejmu, gdzie odbyli półgodzinną rozmowę z marszałkiem Markiem Kuchcińskim.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Zgłoś swój projekt w konkursie dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Temat rozmowy zachowano w tajemnicy.