Reklama

Kaczyński: Koniec premii, cięcie pensji, ministrowie oddają nagrody

Przed wyborami powiedziałem, że do polityki nie idzie się dla pieniędzy. I społeczeństwo to zapamiętało. Dla dobra ojczyzny poniesiemy straty. Będzie skromniej - powiedział na konferencji prasowej Jarosław Kaczyński

Aktualizacja: 05.04.2018 17:10 Publikacja: 05.04.2018 13:32

Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

amk

- Komitet Polityczny na mój wniosek ustalił obniżenie o 20 proc. poselskich i senatorskich pensji, wprowadzone zostaną limity obniżające zarobki wójtów, burmistrzów, prezydentów, marszałków i starostów oraz ich zastępców - mówił Kaczyński.

Prezes PiS zapowiedział, że konstytucyjni ministrowie, którzy otrzymali nagrody, przekażą je na cele społeczne, na rzecz Caritas.

Zostaną również ograniczone dodatkowe świadczenia dla pracowników spółek Skarbu Państwa i spółek komunalnych. - Proszę pamiętać, że te dodatkowe świadczenia bywały na poziomie pensji - mówił Kaczyński.

 

Będzie dużo skromniej

- Będzie dużo, dużo skromniej. Będziemy z całą stanowczością egzekwować dyscyplinę w tej kwestii. Jeśli ktoś nie będzie chciał zagłosować na takie rozwiązania, straci miejsce na listach wyborczych - zapowiedział Kaczyński. - Społeczeństwo oczekuje skromności i ta skromność będzie wprowadzona.

Reklama
Reklama

Jarosław Kaczyński mówił również, że najwyraźniej społeczeństwo nie zaakceptowało wynagrodzeń dla polityków, a to politycy są dla społeczeństwa, więc "głos ludu jest głosem Boga".

- Poniesiemy finansowe straty ale dla budowy przeświadczenia społeczeństwa, że polityka nie jest dla bogacenia się, a dla służby dobru publicznemu - podkreślił prezes PiS.

Ustalenia Komitetu Politycznego muszą być wprowadzone na drodze ustaw i takie projekty zostaną wniesione do Laski Marszałkowskiej przed następnym posiedzeniem, a być może - jak zapowiedział Kaczyński - zostanie zwołane specjalne posiedzenie Sejmu w tej sprawie.

Wcześniej, tuż po południu, rząd z premierem Morawieckim na czele oraz prezes PiS przybyli do Sejmu, gdzie odbyli półgodzinną rozmowę z marszałkiem Markiem Kuchcińskim.

Temat rozmowy zachowano w tajemnicy.

Policja
Nietykalna sierżant „Doris”. Drugie życie tajnej policjantki
Polityka
Paraliż Funduszu Sprawiedliwości. Ofiary przestępstw bez pomocy, resort słabo się tłumaczy
Polityka
Tusk do Zełenskiego: Jesteś bohaterem nie tylko w Ukrainie, ale także w Polsce
Polityka
Wzrosło ryzyko rozłamu w PiS, Nawrocki gra na polaryzację, CBOS psuje nastroje KPRM
Polityka
Patryk Jaki krytykuje pomysł ludzi Morawieckiego. „Absurd, nie zgadza się z matematyką”
Materiał Promocyjny
Działamy zgodnie z duchem zrównoważonego rozwoju
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama