W lipcu, w sondażu opublikowanym przez dziennik "Echo Dnia", Wojciecha Lubawskiego, obecnego prezydenta, który reprezentuje Porozumienie Samorządowe, ale jest popierany przez Prawo i Sprawiedliwość, poparło tylko 1 pkt proc. mniej badanych, niż drugiego Bogdana Wentę. Tym razem, w sondażu IBRiS dla Onetu i "Faktu", różnica między nimi była już zdecydowana.

Lubawski wygrałby pierwsza turę, z poparciem 38,4 proc. badanych. Wenta uzyskał uznanie w oczach 15,9 proc. ankietowanych i o niewiele wyprzedził posła Platformy Obywatelskiej Artura Gieradę (14,4 proc.). Wenta jest europoseł PO, ale kandyduje z ramienia własnego komitetu.

Na kolejnych miejscach naleźli się Marcin Chłodnicki z SLD (8,8 proc.), Piotr Liroy-Marzec, popierany przez porozumienie Wolność i Skuteczni (3,6 proc.), Krzysztofa Adamczyka, startującego z poparciem PSL (3,4 proc.) oraz Magdalenę Fogiel-Litwinek z Kukiz'15 (3 proc.).

12,6 proc. ankietowanych odpowiedziało, że nie wie, na kogo zagłosowałoby w wyborach.

 

Jeszcze bardziej zacięta rywalizacja o drugą turę zapowiada się w Gdańsku. Tam, według sondażu IBRiS dla Onetu i "Faktu" w pierwszej wygrałby europoseł PO Jarosław Wałęsa (31,8 proc.), ale jego przewaga nad urzędującym prezydentem Pawłem Adamowiczem (27,5 proc.) i wystawionym przez Zjednoczoną Prawicę Kacprem Płażyńskim (26,6 proc.) jest minimalna.

Kolejni kandydaci, według badania, nie uzyskali nawet pięciu procent poparcia. Na czwartym miejscu znalazł się Andrzej Cynowa z SLD (3,1 proc.), Elżbieta Jachlewska z lokalnego komitetu Lepszy Gdańsk (2,6 proc.) oraz Jacek Hołubowski z komitetu Gdańsk Tworzą Mieszkańcy (2,3 proc.).

6,1 proc. ankietowanych odpowiedziało, że nie wie, na kogo zagłosowałoby w wyborach.

Autopromocja
LOGISTYKA.RP.PL

Branża, która napędza polską gospodarkę

CZYTAJ WIĘCEJ

 

Sondaż przeprowadzono w dniach 27-28 sierpnia br. na grupie 1100 pełnoletnich mieszkańców danego miasta metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych.