„Składamy wniosek i projekt uchwały o powołaniu komisji śledczej” - poinformował we wtorek Sławomir Neumann, szef klubu Platformy Obywatelskiej. 

- PiS popełnia błąd już odżegnując się od komisji śledczej, bo moim zdaniem to się tak wcześniej czy później skończy - ocenił były prezydent Aleksander Kwaśniewski

Ponad połowa badanych (53 proc.) uważa, że należy powołać sejmową komisję śledczą ds. afery KNF. Przeciwnego zdania jest 22 proc. respondentów, a co czwarty nie ma zdania w tej kwestii.

- Częściej za powołaniem komisji w tej sprawie są mężczyźni (57 proc.), osoby powyżej 50 lat (61 proc.) oraz badani o najniższym poziomie wykształcenia (67 proc.). Tego zdania są też częściej ankietowani o dochodzie netto od 2001 do 3000 zł (61 proc.) oraz badani z miast od 100 do 199 tys. mieszkańców (68 proc.) - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

Prof. Jacek Knopek z Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK w Toruniu podkreśla, że sejmowe komisje śledcze stały się w ostatnim czasie jednymi z bardziej rozpoznawalnych instytucji parlamentarnych w Polsce. - Szczególną rolę w nich odgrywają sprawy finansowe, jak te związane z parabankiem Amber Gold czy przejmowaniem nieruchomości warszawskich. Nie dziwi zatem fakt, iż większość respondentów życzy sobie powołania kolejnej instytucji tego typu do zweryfikowania Komisji Nadzoru Finansowego. Ta ostatnia odpowiada za nadzór finansowy m.in. nad oszczędnościami gromadzonymi przez obywateli na kontach bankowych. Jest ona zatem ważniejsza od poprzednio wyróżnionych tak ze względu na zakres, jak i skalę oddziaływania oraz pośrednio dotyka połowy rodzin polskich – kwituje prof. Knopek w rozmowie z serwisem rp.pl.