– Rok szkolny będzie krótszy. Zakończy się w środę, 19 czerwca, przed świętem Bożego Ciała – zapowiedział w sobotę w Zawierciu premier Mateusz Morawiecki. Niemal w tej samej chwili Koalicja Europejska maszerowała w Warszawie. Weekend politycy poświęcili na to, co robili przez wszystkie ostatnie miesiące: obiecywali, spotykali się z wyborcami, mobilizowali przekonanych i próbowali przekonać pozostałych. Politycy PiS liczą jednak, że inne propozycje – w tym 13. emerytura – będą mieć efekt wyborczy. To świadczenie trafiło już do emerytów i rencistów, a zostało zapowiedziane przez PiS pod koniec lutego wraz z czterema innymi propozycjami.

Kaczyński i Morawiecki obiecują

Szybsze zakończenie roku szkolnego nie było jedyną nową zapowiedzią PiS w ostatni weekend kampanii europejskiej. W niedzielę na zrealizowanej z dużym rozmachem konwencji w Krakowie prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki zapowiedzieli nowe wsparcie dla niepełnosprawnych. – Będzie to ok. 500 zł dla osób, które mają orzeczenie o całkowitej niepełnosprawności – zapowiedział Morawiecki. To próba wyprzedzenia planowanego na 23 maja – kilkadziesiąt godzin przed ciszą wyborczą – protestu niepełnosprawnych. Dwóch uczestników protestu z Sejmu sprzed roku wystąpiło zresztą na wspomnianym marszu opozycji „Polska w Europie".

Do propozycji szybko odniosła się opozycja. – Codziennie słyszycie festiwal obietnic. Dziś premier Mateusz Morawiecki ogłosił dodatek dla niepełnosprawnych. Jeszcze niedawno o takiej propozycji PSL złożonej w Sejmie nie chcieli rozmawiać – powiedział w Spale lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, który w ostatnim tygodniu kampanii ma podróżować po Polsce ze wsparciem dla kluczowych kandydatów PSL w tych wyborach.

Walka z pedofilią

Ton ostatnim dniom kampanii nadał film braci Sekielskich. W weekend odnosili się do niego przedstawiciele wszystkich głównych sił. Lider PO Grzegorz Schetyna w trakcie konwencji w Krakowie zapowiedział, że w poniedziałek zaprezentuje założenia ustawy powołującej „komisję prawdy", która „nie będzie przeciwko Kościołowi, ale pozwoli mu się oczyścić". Cała Koalicja Europejska zakończy kampanię najpewniej na Śląsku, a w poniedziałek planuje dzień z konwencją w Bydgoszczy. Do końca tygodnia spotkania mają być intensywne. Na bardzo intensywną końcówkę szykują się też inne sztaby. Również Paweł Kukiz zwiększył tempo. W sobotę na konwencji w Koziegłowach pod Poznaniem zapewniał, że wybory europejskie są bardzo ważne i nie można ich lekceważyć. W konwencji wziął również udział Marek Jurek, który kandyduje do PE z listy Kukiza, który ma w planach kolejne konwencje i spotkania w ostatnim tygodniu kampanii.

Do dyskusji wywołanej filmem Sekielskich odnosił się też prezes PiS Jarosław Kaczyński. Ale jego przesłanie było znacznie szersze niż słowa Schetyny. – Przed odpowiedzialnością za zbrodnię pedofili ani purpura, ani Nobel, ani Oscar, ani światowa sława nie uchroni – powiedział w sobotę prezes Kaczyński.

Do sprawy odniósł się również Robert Biedroń, który od kilkunastu dni podróżuje po Polsce WiosnoBusem. W Łodzi zapowiedział, że Wiosna na początku tygodnia złoży doniesienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez ludzi Kościoła. W kampanii Wiosny w ostatnim jej tygodniu ma też ponownie pojawić się Frans Timmermans, wiceszef Komisji Europejskiej. Politycy Wiosny Roberta Biedronia liczą, że 26 maja uda im się uzyskać co najmniej dwucyfrowy wynik. A sam Biedroń zapewnia, że Wiosna dopiero się rozkręca.

Strategie przed debatą

Jednym z ważniejszych wydarzeń w nadchodzącym tygodniu będzie debata z udziałem przedstawicieli sześciu komitetów ogólnokrajowych organizowana przez TVP. Nie ma jeszcze decyzji, kto z Koalicji Europejskiej weźmie w niej udział, ale jak wynika z naszych rozmów, wszystko wskazuje na to, że Koalicja w czwartkowym spotkaniu będzie uczestniczyć. Kilka miesięcy temu PO ogłosiła bojkot TVP. W poniedziałek KE rusza też ze spotami telewizyjnymi. Spoty przygotował też sztab PiS.

Dla mniejszych komitetów debata może być jednym z ważniejszych momentów w całej kampanii. W 2015 roku debata wypromowała Adriana Zandberga jako jednego z liderów partii Razem. I w tym tygodniu wszystko wskazuje na to, że Zandberg będzie reprezentował koalicję Lewica Razem. Żadne ostateczne decyzje co do uczestników spotkania jeszcze jednak nie zapadły.

Czwartkowa debata może być jednym z ostatnich obrazków liczących się przed 26 maja. Dlatego sztaby przygotowują się starannie.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ