Reklama
Rozwiń
Reklama

Donald Trump zgłoszony do Pokojowej Nagrody Nobla". "Bo nie wywołał wojny"

Były prezydent USA Donald Trump został przez europosła z Estonii zgłoszony do Pokojowej Nagrody Nobla.

Aktualizacja: 02.02.2021 06:12 Publikacja: 01.02.2021 22:45

Donald Trump zgłoszony do Pokojowej Nagrody Nobla". "Bo nie wywołał wojny"

Foto: AFP

zew

Wiceprzewodniczący Estońskiej Konserwatywnej Partii Ludowej i europoseł Jaak Madison poinformował o sprawie w mediach społecznościowych. Oświadczył, że kandydaturę Donalda Trumpa zgłosił na dwie godziny przed upływem terminu. "Wykorzystałem fakt, że kandydatów do Pokojowej Nagrody Nobla mogą zgłaszać także deputowani do parlamentu" - dodał.

"Z pewnością nie jestem jedynym, który nominował tego kandydata, ale, jak wiemy, im więcej wykonawców, tym większa szansa na sukces" - napisał.

Dlaczego były prezydent USA został zgłoszony do pokojowego Nobla przez Madisona? Estoński polityk tłumaczył, że Donald Trump to pierwszy w ciągu ostatnich 30 lat prezydent Stanów Zjednoczonych, w czasie kadencji którego USA nie rozpoczęły żadnej wojny.

"Podpisał także szereg porozumień pokojowych na Bliskim Wschodzie, które pomogły zapewnić stabilizację i pokój w tym regionie" - uzasadnił swój wybór europoseł.

Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla wybiera pięcioosobowy Norweski Komitet Noblowski. Członków komitetu powołuje jednoizbowy parlament Norwegii.

Reklama
Reklama

Kandydatów do nagrody zgłaszać mogą m.in. parlamentarzyści i członkowie rządów, rektorzy uniwersytetów oraz dotychczasowi laureaci.

Zwycięzca ogłaszany jest na początku października. W 2020 r. Pokojową Nagrodą Nobla wyróżniony został Światowy Program Żywnościowy (WFP).

Polityka
KE reaguje na zakaz wjazdu do USA dla pięciorga Europejczyków. Wśród nich unijny komisarz
Polityka
Donald Trump wchodzi na pomnik prezydenta Kennedy’ego
Polityka
„Zestaw danych 8”. Są nowe dokumenty w sprawie Jeffreya Epsteina
Polityka
Czy politycy niemieckiej AfD zbierają informacje cenne dla rosyjskiego wywiadu?
Polityka
USA będą budować pancerniki „klasy Trump”. „100 razy potężniejsze” od dzisiejszych okrętów
Materiał Promocyjny
W kierunku zrównoważonej przyszłości – konkretne działania
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama