Wiceprzewodniczący Estońskiej Konserwatywnej Partii Ludowej i europoseł Jaak Madison poinformował o sprawie w mediach społecznościowych. Oświadczył, że kandydaturę Donalda Trumpa zgłosił na dwie godziny przed upływem terminu. "Wykorzystałem fakt, że kandydatów do Pokojowej Nagrody Nobla mogą zgłaszać także deputowani do parlamentu" - dodał.

"Z pewnością nie jestem jedynym, który nominował tego kandydata, ale, jak wiemy, im więcej wykonawców, tym większa szansa na sukces" - napisał.

Dlaczego były prezydent USA został zgłoszony do pokojowego Nobla przez Madisona? Estoński polityk tłumaczył, że Donald Trump to pierwszy w ciągu ostatnich 30 lat prezydent Stanów Zjednoczonych, w czasie kadencji którego USA nie rozpoczęły żadnej wojny.

"Podpisał także szereg porozumień pokojowych na Bliskim Wschodzie, które pomogły zapewnić stabilizację i pokój w tym regionie" - uzasadnił swój wybór europoseł.

Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla wybiera pięcioosobowy Norweski Komitet Noblowski. Członków komitetu powołuje jednoizbowy parlament Norwegii.

Kandydatów do nagrody zgłaszać mogą m.in. parlamentarzyści i członkowie rządów, rektorzy uniwersytetów oraz dotychczasowi laureaci.

Zwycięzca ogłaszany jest na początku października. W 2020 r. Pokojową Nagrodą Nobla wyróżniony został Światowy Program Żywnościowy (WFP).