Jan Lityński, działacz opozycji antykomunistycznej w PRL, po roku 1989 poseł i doradca prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, utonął w niedzielę 21 lutego w Narwi w okolicach Pułtuska. Próbował ratować swojego psa, który wpadł do wody. Polityk wszedł na zamarzniętą rzekę, lecz załamał się pod nim lód. Porwał go nurt. Jego ciało odnaleziono 200 metrów od miejsca utonięcia po siedmiu dniach poszukiwań.

Pogrzeb Jana Lityńskiego odbędzie się w środę 10 marca. O godz. 13 w Kościele Środowisk Twórczych pw. św. Andrzeja Apostoła i Brata Alberta przy pl. Teatralnym odprawiona zostanie pożegnalna msza św.

Prezydent Andrzej Duda deklarował chęć odznaczenia Lityńskiego Orderem Orła Białego podczas jutrzejszej uroczystości pogrzebowej. Oczekiwała tego część opozycjonistów z czasów PRL.

RMF FM informuje, że do odznaczenia nie dojdzie, ponieważ sprzeciwiła się temu rodzina zmarłego. Jeden z najbliższych powiedział, że "Janek by tego nie chciał". Lityński w podobny sposób miał się wypowiadać, gdy bliscy zmarłego w sierpniu Henryka Wujca przyjęli pośmiertnie Order Orła Białego.