PiS startuje w wyborach w formule tzw. Zjednoczonej Prawicy od 2015 roku.

19 lipca 2014 roku Solidarna Polska i Polska Razem (dzisiejsze Porozumienie) podpisały porozumienie o współpracy politycznej z PiS. Elementem tego porozumienia był wspólny start przedstawicieli tych partii z list PiS w kolejnych wyborach, a także wystawienie wspólnego kandydata na prezydenta Polski.

Od 6 marca 2015 roku do 11 listopada 2015 roku pod nazwą Zjednoczonej Prawicy działał klub parlamentarny zrzeszający posłów i senatorów Solidarnej Polski i Polski Razem.

W wyborach po 2015 roku politycy Solidarnej Polski i Polski Razem/Porozumienia startowali z list wyborczych PiS.

W ostatnim czasie koalicją Zjednoczonej Prawicy wstrząsają konflikty wewnętrzne. Osią sporu między PiS a Solidarną Polską jest sprzeciw ugrupowania Zbigniewa Ziobry wobec ratyfikacji unijnego Funduszu Odbudowy i krytykowanie przez środowisko Solidarnej Polski Mateusza Morawieckiego za jego politykę na forum UE.

Z kolei relacje między PiS a Porozumieniem zaostrzyły się po próbie przejęcia władzy w partii Jarosława Gowina przez europosła Adama Bielana, który - zdaniem przedstawicieli Porozumienia - działał za zgodą kierownictwa PiS. W związku z tymi wydarzeniami Gowin zawiesił swój udział w Radzie Koalicji Zjednoczonej Prawicy. 

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy czy - ich zdaniem - PiS w kolejnych wyborach powinien wystartować w formule Zjednoczonej Prawicy, samodzielnie czy tylko z jednym z koalicjantów.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Zgłoś swój projekt w konkursie dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Najwięcej ankietowanych - 56,7 proc. - nie ma zdania w tej sprawie.

Za startem PiS z Porozumieniem i z Solidarną Polską opowiada się 8,2 proc. respondentów.

Samodzielny start PiS popiera 26,7 proc. ankietowanych.

4,3 proc. uważa, że PiS powinien wystartować w wyborach wyłącznie z Solidarną Polską.

4,1 proc. respondentów jest zdania, że PiS powinien wystartować w wyborach wyłącznie z Porozumieniem.

Samodzielny start Prawa i Sprawiedliwości częściej popierają mężczyźni (31%) niż kobiety (23%). Takie rozwiązanie popiera prawie co trzecia osoba między 25 a 34 rokiem życia i co trzeci respondent o dochodach poniżej 1000 zł. Z uwagi na miejsce zamieszkania samodzielny start partii Jarosława Kaczyńskiego najczęściej popierają mieszkańcy miast liczących od 100 tys. do 199 tys. osób (33%) - komentuje wyniki badania Adam Jastrzębski, Senior Project Managera z SW Research.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 13.04-14.04.2021 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.