Jak informuje Reuters, przemówienie, które wygłosić ma podczas szczytu rosyjski prezydent Władimir Putin, ma "nakreślić podejście Rosji w kontekście formowania szerokiej międzynarodowej współpracy w sprawie radzenia sobie z negatywnymi skutkami globalnej zmiany klimatu”.

Media podkreślają, że wzięcie udziału Putina w wydarzeniu sygnalizuje, że mimo trudnych relacji Waszyngton-Moskwa, prezydent Rosji jest otwarty na dialog. 

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zaprosił na dwudniowy, wirtualny szczyt klimatyczny, który ma rozpocząć się w czwartek, 40 światowych przywódców. W wydarzeniu weźmie między innymi udział prezydent Polski Andrzej Duda. Ma on wystąpić w piątek w debacie na temat łączenia wzrostu gospodarczego w połączeniu z ambitną polityką klimatyczną.

Celem szczytu klimatycznego, który organizuje Biden, jest zmobilizowanie państw do większej ambicji w ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych. Wydarzenie ma również "zwiększyć szansę na znaczące efekty ws. globalnych działań" podczas ONZ-owskiego szczytu COP26 w Glasgow, który planowany jest na listopad.