Jak już informowaliśmy, nowe koło poselskie wraz z Girzyńskim zakładają Małgorzata Janowska i Arkadiusz Czartoryski. Koło będzie nosiło nazwę "Wybór Polska". Dokumenty założycielskie zostały już złożone.

Przewodniczącą koła została Janowska, wiceprzewodniczącym Czartoryski. Girzyński, jak powiedział, będzie się zajmował dokumentacją jako sekretarz.

Jako główny powód decyzji troje posłów podało brak zgody na politykę energetyczną rządu oraz fakt, że założenia "Polskiego Ładu" PiS uderzają w fundamentalną wartość - w wolność. Zdaniem Girzyńskiego założenia programu doprowadzą do tego, że pracodawcami będą w Polsce tylko państwo i wielkie korporacje.

Informując o opuszczeniu KP PiS Girzyński podkreślił, że odejście trójki posłów z PiS jest pomarańczowym światłem dla partii Jarosława Kaczyńskiego, sprzeciwem wobec działań niezgodnych z prawem i sprawiedliwością, nadzieją, że "zawróci ze złej drogi".

- Czynimy to dlatego, że chcemy naszą postawą, formacją na razie parlamentarną, współpracując z innymi siłami, stworzyć nadzieję dla tych wszystkich, którzy poczuli się przez PiS, tak jak my, w pewnym momencie zostawieni - mówił Girzyński. Nie wykluczył utworzenia nowej partii. Mówił również, że członkom nowego koła zależy na Polsce, w której dobrze będą się czuć i Robert Biedroń, i Grzegorz Braun oraz zapewnił, że "Wybór Polska" nie będzie opozycją totalną.

Janowska z kolei stwierdziła, że powodem jej decyzji jest m.in. obsadzanie przez PiS posad w spółkach Skarbu Państwa.

Po odejściu trójki posłów PiS ma 229 głosów i traci większość w Sejmie.

Girzyński był związany z PiS od 2001 roku, od 2002 był członkiem rady politycznej Prawa i Sprawiedliwości.
 
Z list PiS bezskutecznie startował do PE w 2004 roku, a od 2005 był posłem Prawa i Sprawiedliwości V, VI, VII i IX kadencji Sejmu.

W styczniu tego roku decyzją Jarosława Kaczyńskiego został zawieszony w prawach członka PiS. Powodem było zaszczepienie się Girzyńskiego przeciwko Covid-19 poza ustalona kolejnością. On sam zaprzeczał, twierdząc, że skorzystał z możliwości przyjęcia szczepionki, zaoferowanej pracownikom przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika, gdzie wykładał.

„Nikogo o żadne pierwszeństwo w kolejce nie prosiłem i w żadnym wypadku nie zaszczepiłem się poza kolejnością. Postąpiłem od A do Z zgodnie z obowiązującym mnie prawem i w myśl zaleceń władz Uczelni, która jest moim podstawowym miejscem pracy” - wyjaśniał Girzyński.

Małgorzata Janowska w 2015 roku startowała w wyborach parlamentarnych z listy Kukiz'15, jako bezpartyjna. Do Sejmu się nie dostała, zajmując drugie miejsce.

Autopromocja
Historia Uważam Rze

Odkrywaj karty historii i pogłębiaj swoją wiedzę od starożytności po nowoczesność

ZAMÓW

PAP, fot. Wojciech Olkuśnik

W 2017 roku po smierci posła Rafała Wójcikowskiego zajęła jego miejsce w ławach poselskich. Została wówczas poszłem niezrzeszonym, ale zaangażowała się już wówczas w twrzenie Partii Republikańskiej. Tuż przed końcem kadencji przystąpiła do PiS i z jego list dostała się do Sejmu w 2019.

Arkadiusz Czartoryski z kolei działał w Zjednoczeniu Chrześcijańsko-Narodowym i Przymierzu Prawicy, następnie przystąpił do Prawa i Sprawiedliwości.

PAP, fot. Leszek Szymański

Czartoryski jest autorem projektu tzw. ustawy dezubekizacyjnej, która została uchwalona przez Sejm VIII kadencji.