W poniedziałek liderzy PiS i Kukiz'15, Jarosław Kaczyński i Paweł Kukiz, oficjalnie poinformowali o współpracy programowej.

- My poprzemy szereg ustaw ważnych dla Kukiz'15 - na początek antykorupcyjną oraz o sędziach pokoju. Z kolei Kukiz'15 będzie wspierał „Polski Ład” - mówił prezes Prawa i Sprawiedliwości.

W czwartek w programie „Gość Wiadomości” Kukiz przekonywał, że „żyjemy z państwie, w którym ciągle jest trudno mówić o sprawnie funkcjonującym wymiarze sprawiedliwości, a już skandaliczna rzeczą jest to, że dzieli się obywateli na tych lepszych i na tych gorszych”. - Ten kto ma znajomych, to coś sobie załatwi - zauważył.

- Gdyby rozpocząć reformę wymiaru sprawiedliwości oddolnie, albo trochę wcześniej, niż te ruchy na górze, to byłoby to przede wszystkim trochę inaczej przyjęte przez obywateli, bo obywatele odczuliby na własnej skórze, że coś się w tych sądach dzieje. Natomiast teraz obywatele nie bardzo się orientują w tych zawiłościach - ocenił, komentując forsowane przez obóz Zjednoczonej Prawicy zmiany w sądownictwie.

Zdaniem Pawła Kukiza Prokurator Generalny powinien być wybierany w wyborach powszechnych. - Z całym szacunkiem do pana Zbigniewa Ziobry, ale łączenie polityki z funkcją Prokuratora Generalnego nie jest korzystne dla obywateli - ocenił.

Komentując porozumienie o współpracy z PiS Kukiz mówił, że „nie ma problemu z Polskim Ładem”. - Liczę tylko na takie rzetelne wywiązanie się z umowy Prawo i Sprawiedliwość i będzie dobrze - powiedział.

- Idę po słuszne sprawy. Ja nie idę po spółki Skarbu Państwa, ja nie idę po stanowiska ministerialne, bo po prostu wiem, że nie posiadam takich atrybutów, żeby zarządzać państwem - stwierdził Paweł Kukiz, który w 2015 roku zajął trzecie miejsce w wyborach prezydenckich, ustępując tylko Andrzejowi Dudzie i Bronisławowi Komorowskiemu. - A ponieważ swoją Polskę kocham, więc wiem, gdzie jest moje miejsce. A moje miejsce jest przede wszystkim jako tej osoby, która niesie idee, które wzmocnią rolę obywatela w państwie - dodał.