Tomasz Grodzki: Przemysław Czarnek w rządzie to prowokacja

- Będzie to dyskomfortowa, niezręczna sytuacja dla członków Rady Ministrów, kiedy formalnym szefem będzie pan premier Morawiecki, a tak naprawdę wszyscy będą wiedzieli, że szefem jest wicepremier - ocenił marszałek Senatu Tomasz Grodzki ewentualne wejście do rządu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Aktualizacja: 29.09.2020 22:26 Publikacja: 29.09.2020 22:12

Tomasz Grodzki: Przemysław Czarnek w rządzie to prowokacja

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Po naradzie w siedzibie PiS Zjednoczona Prawica zamknęła rozmowy o kształcie nowego gabinetu. Do rządu dołączyć ma Przemysław Czarnek. Poseł PiS zostanie ministrem edukacji, nauki i szkolnictwa wyższego.

- Nie rozpatruję tego w kategorii zaskoczenia, traktuje to raczej jako pewnego rodzaju prowokację - komentował wejście do rządu posła Czarnka marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Czytaj także: Czarnek w rządzie. Biedroń interweniuje w Brukseli

- Jest powiedzenie "taka będzie Rzeczpospolita, jakie jej młodzieży chowanie". Jeżeli człowiek, który odbierał innym ludziom prawo do tego, żeby byli równi, który jako wojewoda lubelski i jako poseł słynął z kontrowersyjnych wypowiedzi, ma "chować" nasze dzieci, moje wnuki, to jestem temu głęboko przeciwny - dodał Grodzki.

W ocenie marszałka, "minister edukacji powinien "dbać o to, aby nasze dzieci i młodzież były wychowane w duchu tolerancji, poszanowania wartości demokratycznych, praworządności, szacunku do drugiego człowieka i zrozumienia, że przyrodzona godność ludzka jest przypisana każdej istocie ludzkiej".

Grodzki mówił również o pojawieniu się w rządzie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. - Nie znam kraju demokratycznego, w którym by była taka sytuacja, że szef rządzącej partii jest podwładnym członka swojej partii. Gdybym był na miejscu pana prezesa Kaczyńskiego, zostałbym premierem. Pierwszym wicepremierem, z jakimiś prerogatywami mógłby być Mateusz Morawiecki - powiedział.

Polityka
Morawiecki: Nie znam szczegółów nowelizacji, którą zaproponował prezydent
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Polityka
Dymisja szefa Rządowego Centrum Bezpieczeństwa
Polityka
Prezydent chce zmienić "lex Tusk" po czterech dniach. Posłanka: Nie wiedział, co podpisuje?
Polityka
Duda proponuje nowelizację "lex Tusk". Opozycja: Rekordy tchórzostwa i żenady
Polityka
Polska 2050 wskazała szefową sztabu wyborczego
Polityka
Piskorski: PiS zdecydował się na "lex Tusk" z głupoty