Sondaż: Po publikacji taśm Tomasza Mraza poparcie dla PiS wzrosło, dla KO spadło

Koalicja Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość uzyskałyby w wyborach do Sejmu niemal identyczny rezultat - wynika z najnowszego sondażu pracowni Opinia24. Tyle, że w porównaniu z kwietniem poparcie dla KO mocno spadło, a dla PiS - wzrosło.

Publikacja: 29.05.2024 22:32

Premier RP Donald Tusk (PO).

Premier RP Donald Tusk (PO).

Foto: PAP/Artur Reszko

Głos na Prawo i Sprawiedliwość zadeklarowało 29,8 proc. ankietowanych przez pracownię Opinia24. Oznacza to wzrost poparcia o 3,4 pkt. proc. względem poprzedniego badania, realizowanego w pierwszej połowie kwietnia. Na drugim miejscu w sondażu znalazła się Koalicja Obywatelska — obecnie chce na nią zagłosować 29,7 proc. odpowiadających w sondażu. W tym przypadku w ciągu ostatniego miesiąca poparcie spadło o 4,1 pkt. proc. To największe tąpnięcie wśród wszystkich ugrupowań. Poprzedni sondaż ośrodka Opinia24 dla TVN24 ukazał się 12 kwietnia — KO dobyła w nim 33,8 proc. poparcia, PiS — 26,4 proc.

Czytaj więcej

Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy

Portal tvn24.pl publikując wyniki sondażu podkreśla, że comiesięczne badanie Puls Opinii zostało przeprowadzone po tym, jak media zaczęły publikować kolejne nagrania, z których wyłania się obraz wielu nieprawidłowości w działaniu Funduszu Sprawiedliwości. Były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości Tomasz Mraz od lutego współpracuje z prokuraturą w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w funduszu. Mraz przez niemal dwa lata nagrywał spotkania z kierownictwem Ministerstwa Sprawiedliwości. 50 godzin rozmów zostało przekazane w ręce śledczych.

Nowy sondaż: Konfederacja wyprzedziła Trzecią Drogę. Bardziej poparcie wzrosło tylko PiS-owi

Dwucyfrowy wynik uzyskały jeszcze dwie potencjalne listy wyborcze. Trzecia Droga, koalicyjna lista Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050, która przed miesiącem była trzecia w sondażu, tym razem zebrała 11,2 proc. wskazań, przy spadku poparcia o 0,6 pkt. proc. Uzyskane głosy pozwoliłyby liście, firmowanej przez Władysława Kosiniaka-Kamysza i Szymona Hołowni, przekroczyć ośmioprocentowany próg wyborczy dla koalicji, a lista a nie powtórzyłaby losu Zjednoczonej Lewicy, która nie dostała się do Sejmu w 2015 roku (7,55 proc.), czy Akcji Wyborczej Solidarność Prawicy w 2001 roku (5,60 proc.). Trzecia Droga dała się jednak wyprzedzić Konfederacji, którą w majowym badaniu poparło 11,6 proc. respondentów — o 3,1 pkt. proc. więcej, niż w kwietniu.

Czytaj więcej

Na jaki wynik w wyborach do PE może liczyć PiS? Aleksander Kwaśniewski wytypował

W podziale mandatów, zgodnie z wynikami badania, uczestniczyłaby także Lewica. Wspólna lista Nowej Lewicy i partii Razem uzyskała poparcie 8,3 proc. uczestników sondażu. To o 1,7 pkt. proc. więcej, niż miesiąc wcześniej. Poza Sejmem znaleźliby się natomiast Bezpartyjni Samorządowcy (3,6 proc. spadek o 0,9 pkt. proc.) oraz ugrupowanie Polska Jest Jedna (1 proc. spadek o 1 pkt. proc.). 0,5 proc. pytanych wskazało inną partię.

W majowych wynikach badania Puls Opinii niezdecydowanych było 4,3 proc. odpowiadających. Odsetek ten nieco spadł w porównaniu z kwietniem (5,8 proc.).

Czytaj więcej

Wybory do PE. Duda poparł kandydata PiS. "Ściskał rękę prezydentów"

Ośrodek Opinia24 przeprowadził sondaż metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) w dniach 27-28 maja 2024 roku na reprezentatywnej próbie 1001 pełnoletnich mieszkańców Polski.

Polityka
PiS nie może wybrać marszałka. Coraz bliżej wcześniejszych wyborów w Małopolsce
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Polityka
Daniel Obajtek pojawił się w Sejmie. "Napuszczano policję z całego województwa"
Polityka
Mateusz Morawiecki nie może liczyć na Suwerenną Polskę w wyborach prezydenckich. "Nie poprzemy"
Polityka
Prof. Antoni Dudek: PiS wybierze sobie polityków Suwerennej Polski. Reszta zostanie na lodzie
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Polityka
John Godson przeciwko paktowi migracyjnemu. "Nie jest on dobry dla Polski"
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży