Reklama

Wybory samorządowe 2024: KO wygrywa, zmiana w Zabrzu

Po II turze wyborów samorządowych Zabrze będzie mieć nową prezydent.

Publikacja: 22.04.2024 07:15

Agnieszka Rupniewska, nowa prezydent Zabrza

Agnieszka Rupniewska, nowa prezydent Zabrza

Foto: Facebook

arb

Agnieszka Rupniewska, kandydatka KO, wygrała wybory prezydenckie w Zabrzu zdobywając 24 766 głosów (57,85 proc. wszystkich oddanych głosów).

Koniec rządów Małgorzaty Mańki-Szulik w Zabrzu

Jej rywalka, rządząca Zabrzem od 2006 roku Małgorzata Mańka-Szulik, uzyskała 18 044 głosy (42,15 proc.). 

Mańka-Szulik to inicjatorka utworzenia pierwszej w Polsce samorządowej szkoły artystycznej – Liceum Sztuk Plastycznych w Zabrzu, w której była dyrektorem.

Po raz pierwszy na urząd prezydenta kandydowała w 2002 roku — wówczas startując z poparciem stowarzyszenia Skuteczni dla Zabrza zajęła trzecie miejsce.

W 2003 roku zaangażowała się w działanie ugrupowania Inicjatywa dla Polski (partia przestała istnieć w 2006 roku).

Reklama
Reklama

Od 2006 roku była prezydentem Zabrza — kolejne wybory wygrywała w I turze aż do 2018 roku, gdy o jej zwycięstwie zdecydowała II tura, w której zmierzyła się, tak jak w 2024 roku, z Rupniewską. W 2015 została wybrana na stanowisko przewodniczącej zarządu Górnośląskiego Związku Metropolitalnego.

Nowa prezydent Zabrza z poparciem KO, ale nie z KO

Nowa prezydent Zabrza jest radną tego miasta. W wyborach startowała z poparciem KO, ale nie należy do żadnej partii politycznej.

Rupniewska jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Dotychczas zajmowała się zarządzaniem prywatną firmą działającą w branży przemysłowej.

21 kwietnia w całej Polsce odbywała się II tura wyborów samorządowych. Jak podała PKW do urn poszło 44,06 proc. wyborców.

Policja
Nietykalna sierżant „Doris”. Drugie życie tajnej policjantki
Polityka
Kto zostanie nowym szefem Polski 2050? Stawka większa niż kierowanie partią
Polityka
Nie udało się ze Ślązakami, uda z Grekami? Państwo może uznać kolejną mniejszość narodową
Polityka
Czego będzie dotyczyć delikatne spotkanie w cztery oczy Donalda Tuska z Karolem Nawrockim
Polityka
„Rzecz w tym”: Donald Tusk wściekły na własną reformę. Kto wysadził PIP w powietrze?
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama