Przemysław Czarnek liczy na współpracę w sejmiku z Konfederacją i PSL

Do 2018 roku PiS rządziło tylko w jednym sejmiku, po 2018 roku rządziło w sześciu sejmikach, dziś będzie prawdopodobnie rządzić w pięciu sejmikach - mówił w rozmowie z RMF FM były minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Publikacja: 08.04.2024 07:18

Przemysław Czarnek

Przemysław Czarnek

Foto: PAP/Wojtek Jargiło

Czarnek był pytany o wyniki wyborów samorządowych na poziomie sejmików, które — według badania exit poll — wygrał PiS z poparciem 33,7 proc. KO zdobyła w wyborach 31,9 proc.

Wybory samorządowe 2024. Przemysław Czarnek: Bezapelacyjne zwycięstwo PiS

- To jest bezapelacyjne zwycięstwo PiS-u — ocenił Czarnek.

PiS uzyskuje 34 proc. w skali całego kraju, w województwie lubelskim zwiększamy stan posiadania, rządzimy bezapelacyjnie na Podkarpaciu i Podlasiu

Przemysław Czarnek, były minister edukacji i nauki

- W wielu gminach i powiatach, jak otrzymujemy informację, zmiażdżyliśmy konkurencję. To jest zwycięstwo PiS — skomentował wyniki wyborów samorządowych Czarnek.

Czytaj więcej

Wybory samorządowe 2024. Donald Tusk: Co cieszy? Co martwi?

- 47 proc. w województwie lubelskim dla PiS-u, 19 proc. dla KO. To jest miażdżące zwycięstwo - dodał.

Czytaj więcej

Wybory samorządowe 2024: Młodzi stawiają na KO, starsi na PiS

- Według wyników sondażowych mamy lepszy wynik niż w 2018 roku (w wyborach z 2018 roku PiS na poziomie sejmików zdobył 34,13 proc. a więc więcej niż wskazuje badanie exit poll - red.), gdy byliśmy na fali. Po 100 dniach rządu Tuska, który robił wszystko, by odciąć nas od elektoratu. Wygasił TVP Info, wygasił kanały regionalne na długi czas. Tusk zapowiadał, że będziemy rządzić najwyżej w jednym sejmiku województwa. Fakty są takie, że wygrywamy z rządzącą KO, bardzo słaby wynik Trzeciej Drogi. Tymczasem PiS uzyskuje 34 proc. w skali całego kraju, w województwie lubelskim zwiększamy stan posiadania, rządzimy bezapelacyjnie na Podkarpaciu i Podlasiu — mówił o wyniku PiS Czarnek.

Badanie exit poll: Wyniki wyborów do sejmików

Badanie exit poll: Wyniki wyborów do sejmików

PAP

Przemysław Czarnek liczy na władzę PiS w pięciu sejmikach po wyborach samorządowych

- Patrząc na wyniki z 2018 roku zwiększamy nasz stan posiadania jeśli chodzi o wyniki ogólnopolskie. Do 2018 roku PiS rządziło tylko w jednym sejmiku, po 2018 roku rządziło w sześciu sejmikach, dziś będzie prawdopodobnie rządzić w pięciu sejmikach — podkreślał Czarnek.

Czarnek wyraził też nadzieję na współpracę w sejmiku województwa lubelskiego z Konfederacją - jeśli ta wprowadzi do sejmiku reprezentantów — i PSL. - Na dole dobrze nam się tu współpraca układa — podkreślił zaznaczając jednocześnie, że PiS chce tu współpracować z innymi partiami mimo że — według sondaży — zdobyło bezwzględną większość w sejmiku.

- Na wschodzie PiS wygrywa wybory samorządowe dlatego, że nie było w historii Polski takiego rozwoju infrastruktury gminnej i powiatowej jak w ciągu ostatnich lat — przekonywał też Czarnek.

Czarnek był pytany o wyniki wyborów samorządowych na poziomie sejmików, które — według badania exit poll — wygrał PiS z poparciem 33,7 proc. KO zdobyła w wyborach 31,9 proc.

Wybory samorządowe 2024. Przemysław Czarnek: Bezapelacyjne zwycięstwo PiS

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Premier Donald Tusk o pożarach w Polsce: Nie ma powodu, by sądzić, że to siły zewnętrzne
Polityka
Michał Kolanko: Sprawa Jurgiela. Problemy PiS mogą dopiero się zaczynać
Polityka
Jacek Sasin przeprosił wyborców PiS. "Na listach znalazły się osoby niegodne zaufania"
Polityka
Komu pomoże spot Platformy? Kogo zmobilizuje sprawa krzyży w warszawskim ratuszu?
Polityka
Europoseł PiS zawieszony przez Kaczyńskiego: Śmieszne, co to za partia?