MSZ odwoła ponad 50 ambasadorów. Sikorski podjął decyzję

Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski podjął 13 marca br. decyzję o zakończeniu misji przez ponad 50 ambasadorów oraz o wycofaniu kilkunastu kandydatur zgłoszonych do akceptacji przez poprzednie kierownictwo resortu.

Publikacja: 13.03.2024 16:58

MSZ odwoła ponad 50 ambasadorów. Sikorski podjął decyzję

Foto: MSZ

Taki komunikat pojawił się na stronie internetowej  Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Kraje, w których Polska ma swoje ambasady

Kraje, w których Polska ma swoje ambasady

PAP

Resort informuje, że proponowane zmiany zostały przedstawione w ramach Konwentu Służby Zagranicznej i zaakceptowane przez premiera Donalda Tuska. Po udzieleniu przez niego zgody uruchomiono właściwe procedury odwoławcze.

"Rząd ponoszący konstytucyjną odpowiedzialność za politykę zagraniczną uważa, że niezbędna wymiana na stanowiskach przedstawicieli Polski za granicą służy lepszemu, profesjonalnemu realizowaniu trudnych wyzwań stojących dziś przed polską polityką zagraniczną" - czytamy w komunikacie.

Wpis kończy się wyrażoną przez MSZ nadzieją, że najważniejsze władze kraju będą w tej sprawie zgodnie współdziałać.

 Andrzej Duda chce wskazywać ambasadorów w „prezydenckich placówkach”

Kilka dni temu szef prezydenckiego gabinetu Marcin Mastalerek powiedział w Radiu ZET, że prezydent Duda w sprawie „wymiany” ambasadorów rozmawiał z premierem Donaldem Tuskiem i zawarł z nim w tej sprawie porozumienie. I tylko z premierem będzie o tym rozmawiał - jak mówił Mastalerek.

Niektóre z placówek dyplomatycznych — jak  Ambasada RP w Waszyngtonie, przedstawicielstwo RP przy NATO i przy ONZ i inne placówki, np. we Francji  — Duda ma traktować jak „prezydenckie placówki” i chce sam wskazywać ambasadorów, którzy je obsadzą. Uważa też, że w przypadku innych ambasadorów, jeśli nie ma wobec nich zastrzeżeń, nie powinni być odwoływani ze swoich stanowisk.

Mastelerek przypomniał w rozmowie z Radiem ZET, że wymiana ambasadorów wymaga zarówno zgody rządu, jak i prezydenta, a ten chce mieć jak największy wpływ na wybór reprezentujących Polskę za granicą dyplomatów.  Oraz że na zmianę ambasadora RP w Waszyngtonie (jest nim od 2021 roku Marek Magierowski, wcześniej ambasador w Izraelu) prezydent się nie zgodzi.

Polityka
Donald Tusk odwołał Jacka Protasiewicza ze stanowiska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Paweł Gulewski: Mieszkańcy Torunia chcą zmian. Jestem gotowy zostać prezydentem
Polityka
Raś o wpisach Protasiewicza w serwisie X: Jego osobisty czas nie jest najłatwiejszy
Polityka
Prezydent zwoła RBN po ataku Iranu na Izrael? Mastalerek: Trudno nie zgodzić się z Tuskiem
Polityka
Szokujące wpisy Jacka Protasiewicza. Jest reakcja PSL