Przed "superwtorkiem" Donald Trump wygrywa prawybory w kolejnym stanie z ogromną przewagą

Donald Trump wygrał prawybory w Dakocie Północnej, po tym jak Nikki Haley odniosła pierwsze w trakcie prawyborów organizowanych przez Partię Republikańską zwycięstwo (w Dystrykcie Kolumbii).

Publikacja: 05.03.2024 05:30

Donald Trump

Donald Trump

Foto: AFP

Prawybory w Dakocie Północnej odbywają się w formule zebrań (caucuses), na których uczestnicy wybierają swojego faworyta w wyścigu o nominację na kandydata w wyborach prezydenckich.

Donald Trump wygrał głosowanie na wszystkich 12 zebraniach zorganizowanych w stanie.

Prawybory w USA: Wszystko rozstrzygnie się 5 marca?

Kluczowy dla rozstrzygnięcia rywalizacji między Donaldem Trumpem a Nikki Haley w prawyborach będzie wtorek, 5 marca. W tym dniu, określanym mianem „superwtorku”, delegatów na konwencję Partii Republikańskiej, która wybierze kandydata na prezydenta, wybierać będą delegaci w 16 stanach i jednym terytorium.

Prawybory w USA: Superwtorek, które stany będą głosować?

Prawybory w USA: Superwtorek, które stany będą głosować?

PAP

Sondaże wskazują, że zdecydowanym faworytem prawyborów organizowanych przez Partię Republikańską jest Donald Trump i to najprawdopodobniej on zmierzy się z Joe Bidenem w wyborach w listopadzie, które będą tym samym powtórką wyborów z 2020 roku.

Zgodnie z zasadami prawyborów w Dakocie Północnej kandydat, który uzyska w prawyborach co najmniej 60 proc. głosów, zdobywa głosy wszystkich 29 delegatów na konwencję Partii Republikańskiej.

Na kartach do głosowania w Dakocie Północnej, oprócz Trumpa i Haley, znaleźli się jeszcze dwaj inni kandydaci — biznesmen z Florydy, David Stuckenberg i biznesmen oraz pastor z Teksasu, Ryan Binkley.

Prawybory w USA: Donald Trump zdobył ponad 80 proc. głosów w Dakocie Północnej

Donalda Trumpa poparła w prawyborach gubernator Dakoty Północnej, Doug Burgum. Burgum wyraził nadzieję, że w „superwtorek” Trump zapewni sobie nominację Partii Republikańskiej a „jesienią pokona Joe Bidena”.

W tegorocznych prawyborach Trump zdobył w Dakocie Północnej 84,6 proc. wszystkich oddanych głosów, podczas gdy Haley — 14,1 proc. To zwycięstwo na dużo większą skalę niż w 2016 i 2020 roku, gdy Trump zdobywał tu ok. 63 i 65 proc. głosów.

Prawybory Partii Demokratycznej w Dakocie odbywają się w formule niemal całkowicie korespondencyjnej i trwają od 20 lutego do 30 marca.

Polityka
Iran zajął statek towarowy w Cieśninie Ormuz. Izrael grozi konsekwencjami
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Niemiecka prasa o decyzji Sejmu: mały krok do liberalizacji aborcji
Polityka
Mateusz Morawiecki popiera powrót do kompromisu aborcyjnego. „Nie jestem naiwny”
Polityka
Obelgi, groźby i ataki. Samorządowcy rezygnują z polityki
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Premier Grecji: Zawsze przypominam moim dzieciom, że są w jednej czwartej Polakami