Wielka Brytania: Królowa Kamila tymczasowo wstrzymuje się od pełnienia oficjalnych obowiązków

Królowa Kamila rozpoczęła przerwę w pełnieniu oficjalnych obowiązków - informuje dziennik "The Times”. Doniesienia medialne wskazują, że żona brytyjskiego monarchy, u którego niedawno zdiagnozowano nowotwór, spędzi dni wolne ze swoim mężem.

Publikacja: 04.03.2024 13:10

Wielka Brytania: Królowa Kamila tymczasowo wstrzymuje się od pełnienia oficjalnych obowiązków

Foto: AFP

Jak pisze dziennik „The Times”, powołując się na plan publicznych aktywności brytyjskiej rodziny królewskiej, królowa Kamila tymczasowo wstrzymuje się od pełnienia oficjalnych obowiązków. Żona brytyjskiego monarchy wolne dni spędzić ma ze swoim mężem królem Karolem III oraz innymi członkami królewskiej rodziny. "Daily Mail" podaje, że uda się ona także na krótkie zagraniczne wakacje.

Królowa Kamila do pełnienia obowiązków powróci 11 marca

Do pełnienia obowiązków królowa Kamila powrócić ma 11 marca. Wówczas w zastępstwie Karola III będzie ona przewodniczyć rodzinie królewskiej w nabożeństwie z okazji Dnia Wspólnoty Narodów w Opactwie Westminsterskim – czytamy w "The Times". 

Czytaj więcej

Król Karol ma nowotwór. Czy królewska choroba oznacza kryzys państwa?

Od kiedy król Karol III – z powodu zdiagnozowania nowotworu – wycofał się z udziału w publicznych wystąpieniach, Kamila reprezentowała go już podczas 13 okazji – gościła między innymi pierwszą damę Ukrainy Ołenę Zełenśką czy przewodziła członkom rodziny królewskiej w nabożeństwie upamiętniającym króla Konstantyna z Grecji. 

Kto będzie reprezentować rodzinę królewską podczas nieobecności Kamili? Książę William, księżniczka Anna oraz książę i księżna Edynburga Edward i Zofia. 

Król Karol III ma nowotwór

W lutym Pałac Buckingham poinformował oficjalnie, że u króla Karola III lekarze zdiagnozowali nowotwór. Monarcha podjął leczenie i odwołał swoje wystąpienia publiczne. Dotychczas nie ujawniono, jaki jest rodzaj nowotworu, na który cierpi król Karol III. Z oświadczenia Pałacu Buckingham wynika, że król rozpoczął „regularne leczenie”. Wiadomo jedynie, że nie jest to nowotwór prostaty – Karol przebywał ostatnio w szpitalu w związku z leczeniem tego narządu. 

Pałac stwierdził w oświadczeniu, że król jest wdzięczny swojemu zespołowi medycznemu za szybką interwencję, która była możliwa dzięki niedawnemu zabiegowi. "Król jest całkowicie pozytywnie nastawiony do sposobu leczenia i nie może się doczekać jak najszybszego powrotu do pełni obowiązków publicznych”- podał pałac. 

Czytaj więcej

Karol III zamieszka w Sandringham House? W Londynie ma być raz na tydzień

Król Karol odwołał wystąpienia publiczne. Inni członkowie rodziny królewskiej pomagają go zastąpić podczas leczenia. Monarcha pełni jednak swoją konstytucyjną rolę głowy państwa.

Król Karol III w ostatnim czasie przeszedł operację prostaty. Jak podkreślał Pałac Buckingham, monarcha zdecydował się upublicznić informacje na temat swojego leczenia, by zachęcić większą liczbę mężczyzn do poddawania się badaniom.

Wcześniej brytyjskie media donosiły, król Karol III podczas terapii onkologicznej przebywać będzie przede wszystkim w wiejskiej rezydencji Sandringham w hrabstwie Norfolk. Do Londynu monarcha przyjeżdżać ma około raz w tygodniu na leczenie oraz, by zajmować się sprawami państwowymi.

Polityka
Premier Grecji: Zawsze przypominam moim dzieciom, że są w jednej czwartej Polakami
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Niemcy szukają rozwiązania. Pozakodeksowy sposób na legalizację aborcji
Polityka
Opór republikanów przed wsparciem dla Kijowa. Ukraina musi czekać
Polityka
USA: Dojdzie do zamachu jak pod Moskwą? Dyrektor FBI: Tylu zagrożeń nie pamiętam
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Wybory w Korei Płd.: Koreańczycy pokazali prezydentowi żółtą kartkę