Rosja chce umieścić broń atomową w kosmosie? Jest komentarz Kremla

Przedstawiciele Kremla zareagowali na wydane przez USA ostrzeżenie, że Rosja chce umieścić w kosmosie broń jądrową.

Publikacja: 15.02.2024 11:25

Rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Pieskow

Rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Pieskow

Foto: kremlin.ru

Powołując się na swe źródła agencja Reutera podała w środę, że Stany Zjednoczone przekazały Kongresowi USA oraz amerykańskim sojusznikom w Europie nowe informacje wywiadowcze dotyczące rosyjskiego potencjału nuklearnego, który może stanowić międzynarodowe zagrożenie.

Przed "zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego" ostrzegł przewodniczący komisji wywiadu Izby Reprezentantów Mike Turner z Partii Republikańskiej. Według amerykańskich mediów, chodzi o możliwość zainstalowania na orbicie Ziemi przez Rosję broni jądrowej, która mogłaby być użyta do niszczenia satelitów.

Czytaj więcej

Alarm w USA. Media: Rosja chce umieścić broń nuklearną w kosmosie

Rosja chce umieścić na orbicie broń jądrową? Komentarz Pieskowa i Riabkowa

Według źródła Reutera, nowe zdolności dotyczące rosyjskich prób opracowania broni kosmicznej nie stanowią pilnego zagrożenia dla Stanów Zjednoczonych.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że nie będzie komentował doniesień, dopóki Biały Dom nie ujawni szczegółów. Pieskow wyraził pogląd, że ostrzeżenie z Waszyngtonu jest wyraźną próbą nakłonienia Kongresu do zatwierdzenia większych wydatków.

- Jest oczywiste, że Biały Dom próbuje za wszelką cenę przekonać Kongres do przegłosowania ustawy o przeznaczeniu środków, to jasne - powiedział rzecznik Kremla, cytowany przez rosyjską państwową agencję TASS. - Zobaczymy, jakich sztuczek użyje Biały Dom - dodał.

Czytaj więcej

Jedyny prawdziwy rywal Władimira Putina wykluczony z wyborów

Według TASS, wiceszef MSZ Rosji Siergiej Riabkow, rosyjski rzecznik ds. kontroli zbrojeń, zarzucił Stanom Zjednoczonym "złośliwą fabrykację".

Broń do niszczenia satelitów

Według medialnych doniesień, rosyjska broń przeciwsatelitarna miałaby być zaprojektowana w celu zniszczenia lub unieszkodliwienia amerykańskich oraz sojuszniczych satelitów. Promieniowanie powstałe w wyniku eksplozji nuklearnej prawdopodobnie spowodowałoby rozległe zakłócenia w pracy satelitów.

Media pisały, że w ostatnim czasie prezydent Rosji Władimir Putin położył znaczny nacisk na rozwój nowej broni strategicznej, a rosyjska służba bezpieczeństwa (FSB) znacznie zwiększyła nadzór nad naukowcami pracującymi nad tymi systemami uzbrojenia.

Czytaj więcej

Rosjanie rzucają nowe siły do Awdijiwki. Na miasto naciera siedem rosyjskich brygad

Według amerykańskich mediów, rozmieszczenie broni jądrowej w przestrzeni kosmicznej stanowiłoby naruszenie Traktatu o przestrzeni kosmicznej z 1967 r., którego stronami są zarówno Stany Zjednoczone, jak i Rosja.

Napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Rosją wzrosły po tym, jak wojska rosyjskie rozpoczęły inwazję na Ukrainę. Moskwa i Waszyngton ostrzegały przed ryzykiem konfliktu między NATO a Rosją.

Rosja i Stany Zjednoczone wyrażały ubolewanie z powodu postępującego osłabiania traktatów o kontroli zbrojeń, które miały na celu zmniejszenie ryzyka wojny atomowej.

Polityka
Iran zajął statek towarowy w Cieśninie Ormuz. Izrael grozi konsekwencjami
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Niemiecka prasa o decyzji Sejmu: mały krok do liberalizacji aborcji
Polityka
Mateusz Morawiecki popiera powrót do kompromisu aborcyjnego. „Nie jestem naiwny”
Polityka
Obelgi, groźby i ataki. Samorządowcy rezygnują z polityki
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Premier Grecji: Zawsze przypominam moim dzieciom, że są w jednej czwartej Polakami