Marek Suski twierdzi, że "państwo polskie wraca do czasów komunizmu". Mówi o stanie wojennym

Platforma chce wpisać do konstytucji przewodnią siłę narodu, KO, na to zgody nie ma - mówił w rozmowie z Radiem Plus Marek Suski.

Publikacja: 31.01.2024 14:43

Poseł PiS Marek Suski

Poseł PiS Marek Suski

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Marek Suski był pytany o propozycję Donalda Tuska, by zmienić konstytucję tak, aby członkowie Trybunału Konstytucyjnego byli wybierani większością 3/5 głosów, co wymagałoby szerszego konsensusu w Sejmie.

Marek Suski: Nie widzę możliwości rozmowy z KO o zmianie konstytucji

- To jest bardzo ciekawe, Platforma chce wpisać do konstytucji przewodnią siłę narodu, KO, na to zgody nie ma. To już było. PZPR był kiedyś wpisany w konstytucję. Nie widzę tu możliwości rozmowy, bo podstawą do zmian konstytucji ma być kłamstwo Platformy, że my nie wybraliśmy do Trybunału Konstytucyjnego, do Sądu Najwyższego, że sędziowie nie są sędziami. To wszystko są bzdury — odpowiedział Suski.

Czytaj więcej

Beata Szydło: Kaczyński mówiąc o wcześniejszych wyborach wskazywał na łamanie konstytucji

- Niech Platforma zajmie się załatwianiem ważnych spraw dla ludzi, a nie kłamstwami - dodał.

Poseł PiS przekonywał też, że propozycja Tuska to próba „odwrócenia uwagi od tortur, jakie zastosowano wobec jednego z więźniów politycznych”. Chodzi o Mariusza Kamińskiego, który — w związku z prowadzoną głodówką - miał być w więzieniu dokarmiany w sposób, na który nie wyraził zgody (za pomocą sondy wprowadzanej przez nos).

Na uwagę, że trudno mówić o więźniu politycznym jeśli Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik, skazani prawomocnym wyrokiem sądu za udział w tzw. aferze gruntowej wyszli z więzienia po dwóch tygodniach po ułaskawieniu prezydenta, który mógł go dokonać w każdej chwili, Suski odpowiedział pytaniem czy "trzeba być długo torturowanym, by uznać torturę za torturę".

Marek Suski o rządzie Donalda Tuska: To jest koalicja zła

- Prezydent ich ułaskawił, a ta koalicja nie uznała ułaskawienia prezydenta. Oni nie uznają prawa. Donald Tusk powiedział, że uznaje, czy stosuje prawo tak jak on to rozumie. My się nie godzimy, by państwo polskie wróciło do czasów komunizmu, kiedy władza robi wszystko co może, a jeżeli nie może to używa siły, tak jak w czasie wojennym użyto siły przeciw narodowi. Teraz też się używa siły, zastrasza ludzi, wsadza do więzienia — kontynuował Suski.

Czytaj więcej

Tusk ostrzega: Mogę zdecydować się na przyspieszone wybory

- Wyrzucono osobę, która miała tak samo na nazwisko, jak pani poseł PIS. To wystarczyło, aby ją wyrzucić. To jest koalicja zła, koalicja ośmiu gwiazdek — mówił też poseł PiS nawiązując do historii usunięcia Anny Zalewskiej z rady społecznej wojskowego szpitala w Lądku-Zdroju. W rzeczywistości, jak się ostatecznie okazało, w tej sytuacji rzeczywiście europosłanka PiS zasiadała w radzie społecznej z czego nigdy nie zrezygnowała, mimo że nie brała udziału w jej spotkaniach.

My się nie godzimy, by państwo polskie wróciło do czasów komunizmu, kiedy władza robi wszystko co może, a jeżeli nie może to używa siły, tak jak w czasie wojennym użyto siły przeciw narodowi.

Marek Suski, poseł PiS

Suskiego spytano też o słowa Donalda Tuska, który na wtorkowej konferencji prasowej mówił, że jeśli prezydent skieruje budżet do TK i będzie starał się uniemożliwić rządowi realizację jego programu, wówczas większość może zdecydować się na przedterminowe wybory.

- Póki co nie ma podstaw, by rozwiązywać parlament. Donald Tusk straszy prezydenta, może ponownie naśle policję na Kancelarię Prezydenta, porwie mu posłów, tak jak to zrobił - odparł Suski.

- Ja się nie zajmuje wymysłami Donalda Tuska i jego pijarowców — dodał.

Polityka
Posłowie nie wylewają za kołnierz. „Sąsiedzi dzwonią na policję, że ktoś wyje”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Sondaż: Co drugi młody Polak chce mniej Lewicy w rządzie
Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną