Będzie nowy prezydent Kielc. Bogdan Wenta podjął decyzję

Kielce będą miały nowego prezydenta - pełniący ten urząd Bogdan Wenta poinformował, że jego kadencja zakończy się 30 kwietnia.

Publikacja: 25.01.2024 10:42

Bogdan Wenta

Bogdan Wenta

Foto: ©European Union 2018 - Source: EP/Genevieve Engel

Bogdan Wenta opublikował w mediach społecznościowych komunikat dotyczący swojej politycznej przyszłości. "Dzisiaj mija 1890 dni odkąd zaprzysiężony zostałem na prezydenta miasta Kielce" - zaznaczył.

"Na podsumowanie całej mojej kadencji, tego co, mimo nieprzychylności większości Rady i wystąpienia wielu niezależnych od nas czynników zewnętrznych, udało mi się dokonać, przyjdzie jeszcze czas" - zastrzegł.

Czytaj więcej

Wybory samorządowe. W Krakowie ostra walka w pierwszej turze - Łukasz Gibała tuż przed Małgorzatą Wassermann

Wybory samorządowe. Prezydent Kielc Bogdan Wenta nie będzie startował

Bogdan Wenta napisał, że wszyscy, a szczególnie mieszkańcy Kielc, czekają na jego decyzję dotyczącą tegorocznych wyborów samorządowych.

"Oświadczam zatem, że nie będę ponownie ubiegał się w najbliższych wyborach o stanowisko prezydenta miasta Kielce. Moja kadencja zakończy się z dniem 30 kwietnia 2024 r." - poinformował prezydent Kielc.

Kalendarz wyborczy w Polsce

Kalendarz wyborczy w Polsce

PAP

Wybory samorządowe odbędą się 7 i 21 kwietnia. Decyzję w tej sprawie premier Donald Tusk ogłosił 15 stycznia. - Mam nadzieję, że kwiecień będzie dobrym miesiącem dla polskiej samorządności - mówił wówczas szef rządu.

Kim jest Bogdan Wenta?

Bogdan Wenta ma 62 lata, pochodzi z Pomorza. Ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Gdańsku. Był piłkarzem ręcznym - w latach 1981–1994 reprezentował Polskę (zdobył 763 bramek w 191 oficjalnych meczach), w latach 1997-2000 - był reprezentantem Niemiec. Jako zawodnik wystąpił w siedmiu finałach europejskich pucharów. Grał m.in. w klubach Wybrzeże Gdańsk, FC Barcelona czy SG Flensburg-Handewitt.

W okresie od 2004 do 2012 Bogdan Wenta był selekcjonerem reprezentacji Polski, w latach 2008-2015 prowadził zespół Vive Targi Kielce.

Wybory samorządowe 2024 - kalendarz

Wybory samorządowe 2024 - kalendarz

PAP

W 2014 r. Wenta jako kandydat Platformy Obywatelskiej został wybrany do Parlamentu Europejskiego, w wyborach uzyskał blisko 39 tys. głosów. W listopadzie 2018 r. w drugiej turze wyborów samorządowych pokonał ówczesnego prezydenta miasta Wojciecha Lubawskiego, który rządził od 2002 r. Wenta został prezydentem Kielc, zdobywając 61,3 proc. głosów.

Polityka
Błaszczak: Tarcza przeciwrakietowa to tarcza finansowa dla Niemiec
Polityka
Wybory we Wrocławiu. Kto wygra w II turze? Sprzeczne wyniki dwóch sondaży
Polityka
Wybory do PE: Polska 2050 i PSL idą razem. "Jest trzecia droga do Europy"
Polityka
Nieoficjalnie: Trump podejmie Dudę kolacją w Nowym Jorku
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Sroka o komisji śledczej ds. Pegasusa. Posłanka wspomniała o Kaczyńskim i Ziobrze