Komentarze po ułaskawieniu Kamińskiego i Wąsika. "Upadek urzędu"

Prezydent Andrzej Duda ogłosił, że ułaskawia skazanych prawomocnym wyrokiem Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, besztając ministra sprawiedliwości Adama Bodnara za zwłokę. W komentarzach polityków - od "sługusów postpeerelowskiego reżimu" po "gest Kozakiewicza" pokazany Polakom.

Publikacja: 23.01.2024 18:11

Andrzej Duda, Barbara Kamińska i Romualda Wąsik

Andrzej Duda, Barbara Kamińska i Romualda Wąsik

Foto: KPRP, Przemysław Keler

Prezydent Andrzej Duda w wygłoszonym we wtorek oświadczeniu ogłosił, że  podjął decyzję o ułaskawieniu Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którzy — jego zdaniem — zostali skazani za bezwzględną i skuteczną walkę z korupcją, także na szczytach władzy.

Duda zarzucił ministrowi sprawiedliwości i prokuratorowi generalnemu Adamowi Bodnarowi opieszałość w rozpatrywaniu procedury ułaskawieniowej oraz brak empatii, a także skrytykował tempo działań sądownictwa i organów ścigania w kwestii osadzenia Kamińskiego i Wąsika w zakładach karnych.

Czytaj więcej

Duda podjął decyzję w sprawie ułaskawienia Kamińskiego i Wąsika. "Zwyczajnie wstyd"

Politycy byłej władzy o „działaniach barbarzyńców”

„W praworządnym kraju za walkę z korupcją dostaje się odznaczenia. Tylko w państwie Tuska można iść za to do więzienia„ - pisze były szef MON Mariusz Błaszczak, zauważając jednocześnie, że po prezydenckim ułaskawieniu ”marszałek Hołownia ma teraz obowiązek umożliwić naszym posłom wykonywanie mandatów".

Poseł Solidarnej Polski, były wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik ocenił, że „bezprawnie osadzeni parlamentarzyści zostają ułaskawieni mimo działań barbarzyńców”.

Była premier Beata Szydło uważa, że decyzja prezydenta Dudy powinna szczególnie ucieszyć "rotacyjnego marszałka Hołownię, ponieważ "przetrzymywanie posłów w więzieniu i bezpodstawne wygaszenie ich mandatów oznaczałoby poważny kryzys konstytucyjny podważający ważność obrad Sejmu".

Europosłanka PiS Beata Kempa wieszczy w swoim wpisie o „polityce warcholstwa” obecnego rządu i karze, która nie ominie "sługusów postpeerelowskiego reżimu".

"Ministrowie Kamiński i Wąsik — to wolni i niewinni ludzie, w łapach politycznych oprawców" - pisze.

Rządząca koalicja komentuje „uwolnienie prezydenckich kumpli”

Upadek urzędu prezydenta RP - komentuje Tomasz Trela z Lewicy.

„Andrzej Duda mocno ubolewał, że Kamiński jest bardzo głodny. To jest upadek urzędu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Upadek” - napisał Trela.

„Andrzej Duda za drugim podejściem ułaskawił i wypuścił z więzienia przestępców — swoich b. partyjnych kumpli i b. posłów” - komentuje Dariusz Joński z KO .Dodaje:"Biorąc pod uwagę inne wyczyny Kamińskiego i Wąsika, nie można wykluczyć, że nie będzie to ostatnie ich ułaskawienie przez A. Dudę. O ile zdąży w tej kadencji…"

Były premier, obecnie europoseł Leszek Miller komentuje lapidarnie: "Wcześniej Kamiński, dziś Duda pokazali Polsce gest Kozakiewicza".

Polityka
Posłowie nie wylewają za kołnierz. „Sąsiedzi dzwonią na policję, że ktoś wyje”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Sondaż: Co drugi młody Polak chce mniej Lewicy w rządzie
Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną