Poboży: Informacja, że w Polsce Tuska są więźniowie polityczni, przebija się do serwisów światowych

Prezydent konsekwentnie widzi w obydwu ministrach symbol bezwzględnej determinacji w walce z korupcją, ludzi krystalicznie uczciwych - mówił w rozmowie z Polsat News doradca prezydenta Andrzeja Dudy, były wiceszef MSWiA, Błażej Poboży, o zatrzymanych 9 stycznia przez policję byłych szefach CBA - Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

Publikacja: 11.01.2024 08:10

Błażej Poboży

Błażej Poboży

Foto: PAP

Poboży był pytany czy spotkał się, już po aresztowaniu, z Kamińskim lub Wąsikiem.

Błażej Poboży: Policja zatrzymała gości prezydenta, którzy mieli immunitet poselski

- Z samymi zatrzymanymi kontaktu nie mamy. Natomiast wczoraj do późnych godzin, jako Komitet Obrony Więźniów Politycznych spotkaliśmy się i dług rozmawialiśmy z żonami Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, które miały krótką możliwość spotkania się ze swoimi małżonkami. One przekazały nam informacje — wyjaśnił. 

Czytaj więcej

Nieoficjalnie: Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński już nie na Grochowie. Zostali przewiezieni do innych zakładów karnych

Poboży podkreślił, że żony Kamińskiego i Wąsika poinformowały, iż nie tylko Kamiński, ale też Maciej Wąsik prowadzi głodówkę w więzieniu. - Sięgnęli w sytuacji bezwzględnego bezprawia i niesprawiedliwości, które się w przypadku ich dokonało, po najbardziej dramatyczną formę, właściwą właśnie więźniom politycznym — stwierdził.

Były wiceszef MSWiA mówił o „symbolice” zatrzymania Kamińskiego i Wąsika w Pałacu Prezydenckim.

- W chwili, gdy pan prezydent spotyka się z białoruskimi opozycjonistami w Belwederze, w tym momencie do Pałacu Prezydenckiego, na skutek decyzji politycznych, wkracza policja, by zatrzymać gości pana prezydenta wyposażonych w immunitet poselski, ale przede wszystkim mandat wyborców — stwierdził.

- Dlatego właśnie z taką determinacją, konsekwencją, będziemy mówili o nich: więźniowie politycznymi — dodał. Jak przekonywał są to „pierwsi po 1989 roku więźniami politycznymi, którzy zostali zatrzymani na skutek siłowej operacji nadzorowanej przez MSWiA”.

Błażej Poboży mówi o procesach politycznych w PRL i II RP. „Czym różni się uwięzienie lidera partii, która wygrała wybory?”

- Ja mam jeszcze jeden argument, który pozwala mi jednoznacznie wypowiadać się w tej sprawie — mam długie doświadczenie akademickie związane z prowadzeniem dydaktyki a także badań w zakresie najnowszej historii politycznej Polski. Ja pamiętam jak w reżimach niedemokratycznych — w powojennej Polsce w okresie rządów komunistycznych, jak i 20-leciu międzywojennym wyglądały procesy polityczne. Czym różni się zatrzymanie i uwięzienie lidera partii opozycyjnej, partii, która wygrała ostatnie wybory... Kamiński jest wiceprezesem PiS. Wyrok, który jest motywowany politycznie, niesprawiedliwy i został wydany w kontekście zemsty politycznej. To jest sytuacja, która zostanie jednoznacznie oceniona przez historię - stwierdził też.

Czytaj więcej

Jacek Nizinkiewicz: Plan PiS na powrót do władzy to ulica i zagranica

A czy w Pałacu Prezydenckim jest plan dalszych działań, które miałyby doprowadzić do wyjścia na wolność Wąsika i Kamińskiego — co prezydent Duda stawiał sobie jako cel w wygłoszonym w środę oświadczeniu?

- Prezydent konsekwentnie widzi w obydwu ministrach symbol bezwzględnej determinacji w walce z korupcją, ludzi krystalicznie uczciwych — odparł. - Już wczoraj było widać w przestrzeni międzynarodowej, że informacja o tym, że w Polsce w okresie rządów Donalda Tuska są pierwsi więźniowie polityczni przebiła się do serwisów światowych. Jestem przekonany, że prezydent wykorzysta wszystkie narzędzia, by poinformować świat, że w Polsce obserwujemy zjawiska, które są właściwe reżimom niedemokratycznym — dodał.

Poboży był pytany czy spotkał się, już po aresztowaniu, z Kamińskim lub Wąsikiem.

Błażej Poboży: Policja zatrzymała gości prezydenta, którzy mieli immunitet poselski

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Andrzej Duda spotkał się z Donaldem Trumpem. Donald Tusk: wybieramy różnych rozmówców
Polityka
Cimoszewicz: Miałem wrażenie, że Donald Trump zapomniał nazwiska Andrzeja Dudy
Polityka
Maciej Wąsik w prokuraturze. "Nie przyjąłem do wiadomości zarzutów"
Polityka
Gen. Roman Polko: Donald Trump znów prezydentem USA? Nie mam obaw
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Komisja nie była w stanie wezwać Kamińskiego. Prokuraturze się udało. Szczerba tłumaczy