Sprawa Kamińskiego i Wąsika. Policja przeszukuje auta ministrów Kancelarii Prezydenta

Samochody ministrów Kancelarii Prezydenta RP były przeszukiwane przez policję. Szefowa KPRP Grażyna Ignaczak-Bandych mówi o "nieuprawnionej ingerencji".

Publikacja: 09.01.2024 16:42

Kamiński i Wąsik przed Pałacem Prezydenckim

Kamiński i Wąsik przed Pałacem Prezydenckim

Foto: PAP/Marcin Obara

Policja przeszukała samochody ministrów Kancelarii Prezydenta, łącznie z bagażnikami. Przeszukano auta ministra Piotra Ćwika i Eweliny Bielińskiej, dyrektorki generalnej KP RP, po ich wyjeździe z Pałacu Prezydenckiego. Kontrolowano je na okoliczność możliwości przewożenia w nich Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

O przeszukiwaniu aut poinformowała szefowa KPRP Grażyna Ignaczak-Bandych. Stwierdziła, że działania policji sa nieuprawnione i zakomunikowała, że Kancelaria będzie żądać od policji wyjaśnień w tej sprawie.

Skazani prawomocnym wyrokiem Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik, wobec których sąd wydał nakaz doprowadzenia do miejsca odosobnienia, od godziny 11 przebywają w Pałacu Prezydenckim.

Zaproszenie skazanych posłów do Pałacu Prezydenckiego

Prezydent dziś na 11 właśnie zaprosił obydwu polityków na uroczystość mianowania swoich doradców, a byłych współpracowników Kamińskiego i Wąsika — Stanisława Żaryna i Błażeja Pobożego.

- Macie panowie za sobą wielkie doświadczenie i cechujecie się rzetelnością wykonywania powierzonych zadań. Najlepszym dowodem na wasz propaństwowy patriotyzm jest to, że współpracowaliście w ostatnich latach z ministrami Mariuszem Kamińskim i Maciejem Wąsikiem - mówił prezydent podczas uroczystości.

Kamiński i Wąsik twierdzą, że się nie ukrywają

We wtorek policja bezskutecznie usiłowała zatrzymać Kamińskiego i Wąsika i zgodnie z nakazem sądu odprowadzić ich do miejsca odosobnienia. Funkcjonariusze nie zastali obydwu polityków w miejscach zamieszkania.

Przebywający do tej pory w Pałacu Prezydenckim, Wąsik i Kamiński wygłosili oświadczenie, w którym zapewnili, że nie ukrywają się, nie opuścili jednak Pałacu po zakończonej uroczystości.

Czytaj więcej

Kamiński i Wąsik w Pałacu Prezydenckim. Wygłosili oświadczenie

Kamiński oświadczył, że jeśli obydwaj trafią do więzienia, będzie to oznaczało, że w Polsce są więźniowie polityczni. Podkreślał, że i wyrok Sądu okręgowego skazującego jego i Wąsika na 2 lata więzienia, i wygaszenie ich mandatów zgodnie z prawomocnym wyrokiem są bezprawne w związku z wcześniejszym ułaskawieniem ich przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Po prawomocnym wyroku Sądu Rejonowego marszałek Sejmu Szymon Hołownia potwierdził wygaśnięcie mandaty Mariusza Kamińskiego i Marcina Wąsika, którzy, jako skazani, nie mogą pełnić funkcji posłów. Obydwaj odwołali się do Sądu Najwyższego.

Czytaj więcej

Sondaż: Ponad połowa Polaków uważa, że Kamiński i Wąsik powinni trafić do więzienia

Były szef CBA, koordynator służb specjalnych i szef MSWiA w rządach PiS Mariusz Kamiński oraz jego były zastępca Maciej Wąsik zostali w środę skazani na dwa lata bezwzględnego pozbawienia wolności za swoje działania w aferze gruntowej. Osiem lat temu uniknęli więzienia, gdyż zanim wyrok się uprawomocnił, ułaskawił ich prezydent Andrzej Duda.

W 2023 roku doszło do kolejnego procesu, w którym obydwaj zostali skazani na 2 lata więzienia i pięcioletni zakaz pełnienia funkcji publicznych. Wyrok jest prawomocny, a sąd nie uwzględnił wniosków obrony o odmowę wszczęcia postępowania wykonawczego wobec skazanych.

Polityka
Referendum ws. aborcji. Trzeciej Drodze zabrakło podpisów do złożenia wniosku
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Miszalski: Gibała? Nie zdziwię się jak poprze go Konfederacja
Polityka
Ustawy dot. aborcji w Sejmie. Lewica może nie zagłosować za projektem PSL
Polityka
Leszczyna o tweecie Kotuli z instrukcją wykonania aborcji: Ja bym go nie zamieściła
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Posłowie PiS śpiewali w hotelu sejmowym piosenkę o Grzegorzu Braunie