Sondaż: Niemal połowa Polaków uważa, że Andrzej Duda, w relacjach z rządem, kieruje się tylko interesem PiS

"Czym Pani/Pana zdaniem w relacjach z rządem Donalda Tuska kieruje się prezydent Andrzej Duda?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 06.01.2024 07:52

Andrzej Duda i Donald Tusk

Andrzej Duda i Donald Tusk

Foto: prezydent.pl, PAP

31 grudnia Andrzej Duda wygłosił orędzie, które komentatorzy i politycy nowej większości uznali za wyzwanie rzucone nowemu rządowi i zapowiedź politycznej wojny między Pałacem Prezydenckim a KPRM.

Prezydent Andrzej Duda deklaruje, że jest „przygotowany na sytuację, w której rząd nie będzie chciał współpracy”

Prezydent zarzucił rządowi łamanie konstytucji przy przejmowaniu kontroli nad mediami publicznymi (TVP, Polskim Radiem, PAP) i wyraził obawę, że nowa większość będzie chciała stanowić prawo uchwałami. Wezwał też rząd do tego, aby szanował konstytucję, której łamanie nowa większość przez lata zarzucała właśnie PiS i prezydentowi Dudzie.

Prezydent zadeklarował, że jest gotów na współpracę z rządem, ale „jest również przygotowany na sytuację, w której rząd takiej współpracy nie będzie chciał”.

Prezydent zawetował już jedną ustawę przygotowaną przez rząd — chodziło o ustawę okołobudżetową, która pozwalała na przekazanie 3 mld zł, w formie obligacji, mediom publicznym, przede wszystkim TVP. Weto stało się dla ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza podstawą do postawienia mediów publicznych w stan likwidacji.

Prezydent deklarował też, że nie ułaskawi po raz drugi byłych szefów CBA, Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, skazanych prawomocnym wyrokiem sądu na dwa lata więzienia, ponieważ zdaniem prezydenta jego poprzednie ułaskawienie Kamińskiego i Wąsika, decyzję co do którego podjął przed zapadnięciem prawomocnego wyroku, było skuteczne. Prezydent stwierdził, że jeśli Wąsik i Kamiński trafią do więzienia, będą więźniami politycznymi. Tymczasem politycy koalicji wskazują, że w sprawie Wąsika i Kamińskiego zapadł wyrok niezawisłego sądu i powinni być traktowani jak inni obywatele. Sprawę komplikują orzeczenia Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, która uchyliła decyzję marszałka Sejmu Szymona Hołowni o wygaszeniu mandatów Kamińskiemu i Wąsikowi, w uzasadnieniu przekonując, że ułaskawienie prezydenta jest skuteczne. Wcześniej SN, uchwałą siedmiu sędziów orzekł, że prezydent nie mógł ułaskawić Kamińskiego i Wąsika przed zapadnięciem prawomocnego wyroku. 

Czytaj więcej

Artur Bartkiewicz: Czym orędzie Andrzeja Dudy różniło się od orędzia Donalda Tuska?

Kadencja prezydenta Andrzeja Dudy kończy się w drugiej połowie 2025 roku. Obecna sytuacja, w której prezydent i rząd wywodzą się z dwóch różnych politycznych obozów, określana jest mianem kohabitacji.

Sondaż: 52 proc. badanych z wyższym wykształceniem uważa, że prezydent kieruje się interesem PiS

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy czym — ich zdaniem — kieruje się prezydent w relacjach z rządem.

Najwięcej, 44,6 proc. badanych, wybrało odpowiedź „interesem PiS”.

Zdaniem 20,4 proc. respondentów prezydent kieruje się w relacjach z rządem „interesem Polski”.

16,9 proc. badanych uważa, że prezydent kieruje się zarówno „interesem PiS”, jak i „interesem Polski”.

18,1 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

- Prezydent w pierwszej kolejności uwzględnia interes PiS według blisko co drugiej osoby (49%) powyżej 50 roku życia i ponad połowy respondentów (52%) posiadających wyższe wykształcenie. Z uwagi na wysokość zarobków takie zdanie najczęściej podzielają osoby o dochodach mieszczących się w granicach 2001 – 3000 zł netto (53%). Andrzej Duda w relacjach z nowym rządem kieruje się dobrem PiS zdaniem co drugiego mieszkańca miast o wielkości 100 tys. – 199 tys. osób — komentuje wyniki badania Wiktoria Maruszczak, senior project manager w SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 27-29 grudnia 2023 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.


31 grudnia Andrzej Duda wygłosił orędzie, które komentatorzy i politycy nowej większości uznali za wyzwanie rzucone nowemu rządowi i zapowiedź politycznej wojny między Pałacem Prezydenckim a KPRM.

Prezydent Andrzej Duda deklaruje, że jest „przygotowany na sytuację, w której rząd nie będzie chciał współpracy”

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Donald Tusk w Pałacu Prezydenckim mówił m.in. o TVP i sprawie sędziego Szmydta
Polityka
Bronisław Komorowski: Seria pożarów sprawką Rosjan? To byłoby dosyć śmieszne
Polityka
Rolnicy protestują w Sejmie. Rozpoczęli strajk głodowy
Polityka
Andrzej Duda dokonał zmian w rządzie Tuska. Wcześniej rozmawiali w cztery oczy
Polityka
Komisja śledcza ds. Pegasusa. Świadek odmówił złożenia przyrzeczenia i opuścił salę