Bogdan Zdrojewski: Marszałek Hołownia popełnił błąd w sprawie Kamińskiego i Wąsika

- Marszałek Sejmu Szymon Hołownia popełnił błąd. On nie podejmuje decyzji o wygaszeniu mandatu, bo to jest błędna interpretacja. On informuje o wygaszeniu mandatu. To jest jedynie informacja. Konsekwencją tej informacji powinno być niedopuszczenie ich do prac w Sejmie - mówi były poseł Bogdan Zdrojewski o posłach PiS-u Mariuszu Kamińskim i Macieju Wąsiku.

Publikacja: 03.01.2024 13:22

Bogdan Zdrojewski

Bogdan Zdrojewski

Foto: Fotorzepa, Danuta Matloch

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia podpisał postanowienia o wygaszenia mandatów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. To efekt prawomocnego wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie z 20 grudnia. Ten skazał ich na kary po dwa lata więzienia za niedozwolone działania operacyjne podczas "afery gruntowej". Sąd orzekł także wobec nich pięć lat zakazu zajmowania stanowisk publicznych.

Mimo wygaszonych mandatów, posłowie PiS pojawili się na posiedzeniu sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych. Nie chcieli przyjąć postanowienia marszałka Sejmu.

Czytaj więcej

Kamiński i Wąsik na obradach sejmowej komisji. Nie chcieli przyjąć postanowienia Hołowni

Na temat posłów Prawa i Sprawiedliwości i ich ewentualnego pojawienia się na najbliższym posiedzeniu Sejmu wypowiedział się w rozmowie z Radiem Wrocław były poseł Bogdan Zdrojewski.

- Myślę, że marszałek Hołownia popełnił błąd. Błąd ten jest źródłem dezinformacji, także jeżeli chodzi o dyskusję na ten temat. Trzeba pamiętać, że i pan Wąsik, i pan Kamiński, nie tylko mają wyrok prawomocny, ale ważne za co jest ten wyrok prawomocny - mówił.

Bogdan Zdrojewski: Kamiński i Wąsik nie powinni być dopuszczeni do prac w Sejmie

- Marszałek Hołownia nie podejmuje decyzji o wygaszeniu mandatu, bo to jest błędna interpretacja. On informuje o wygaszeniu mandatu. To jest jedynie informacja. Konsekwencją tej informacji powinno być niedopuszczenie ich do prac w Sejmie - kontynuował.

- Według mnie ta tolerancyjność wobec tego wydarzenia, próba czekania na to, że Sąd Najwyższy być może inaczej potraktuje to obwieszczenie, jest według mnie błędne i wprowadza nas w pułapkę - dodał.

Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael
Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną
Polityka
Sejm: Głosowanie projektów ws. aborcji. Jakie były wyniki?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Morawiecki o kompromisie aborcyjnym. Były premier "omyłkowo zagłosował"