Chiny pokazały swój najnowocześniejszy lotniskowiec

Chińskie media państwowe opublikowały nowe zdjęcia najbardziej zaawansowanego technicznie chińskiego lotniskowca, na pokładzie którego znajdują się katapulty elektromagnetyczne umożliwiające start z pokładu lotniskowca wielu typów samolotów.

Publikacja: 03.01.2024 05:57

Najnowszy chiński lotniskowiec Fujian

Najnowszy chiński lotniskowiec Fujian

Foto: CCTV

Lotniskowiec Fujian, który wciąż jeszcze nie wszedł do służby, został po raz pierwszy pokazany publicznie w czerwcu 2022 roku.

Trzeci chiński lotniskowiec wyposażony w katapulty elektromagnetyczne

Trzeci chiński lotniskowiec został w całości zaprojektowany i wybudowany w Chinach.

Lotniskowiec czeka jeszcze na testy na morzu. Wiadomo jednak, że jest największym i najbardziej zaawansowanym technicznie lotniskowcem, jakim będą dysponowały Chiny (Marynarka Wojenna Chin dysponuje obecnie dwoma lotniskowcami — Szantung i Liaoning). 

Chińska telewizja państwowa CCTV pokazała we wtorek jak lotniskowiec Fujian jest holowany przez dwie mniejsze jednostki. Na nagraniach widać dokładnie katapulty elektromagnetyczne, które znajdują się na jego pokładzie.

- W nowym roku wykorzystamy każdą minutę, będziemy pracować z determinacją i dążyć do jak najszybszego osiągnięcia gotowości bojowej — powiedział jeden z oficerów służących na nowym lotniskowcu, cytowany przez CCTV.

W listopadzie rozpoczęły się testy katapult elektromagnetycznych znajdujących się na pokładzie lotniskowca — podawał chiński „Global Times”.

Chiny modernizują swoją armię na dużą skalę

Fujian będzie jedynym lotniskowcem na świecie, poza amerykańskimi lotniskowcami klasy Ford, który będzie wyposażony w takie katapulty. Dzięki nim z pokładu nowego chińskiego lotniskowca będą mogły startować myśliwce J-15T, J-35, J-10, KJ-600 i śmigłowce Z-18.

Chiny pod wodzą Xi Jinpinga realizują zakrojony na szeroką saklę program modernizacji swoich sił zbrojnych. W 2027 roku Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza będzie obchodzić 100. rocznicę powstania. Według analiz niektórych wysokiej rangi przedstawicieli Sił Zbrojnych USA Chiny mają do tego czasu być gotowe do przeprowadzenia inwazji na Tajwan.

Lotniskowiec Fujian, który wciąż jeszcze nie wszedł do służby, został po raz pierwszy pokazany publicznie w czerwcu 2022 roku.

Trzeci chiński lotniskowiec wyposażony w katapulty elektromagnetyczne

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Wiceminister obrony Rosji zatrzymany za łapówkę. Odpowiadał za majątek armii
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Polityka
Senat USA się śpieszy. Szybka ścieżka ustawy o pomocy dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu
Polityka
Szpiegowali Pegasusem premiera i innych polityków. Hiszpania wznawia dochodzenie
Polityka
Parlament Europejski przeciw niewolniczej pracy. Nowe przepisy dotyczące handlu
Polityka
Aresztowano asystenta polityka AfD. Miał szpiegować dla Chin