Muzeum Auschwitz reaguje na skandaliczne słowa Jana Pietrzaka

Na karygodną wypowiedź na temat imigrantów autorstwa satyryka Jana Pietrzaka w TV Republika zareagowało Muzeum Auschwitz. Pisze o "nikczemnej retoryce antymigracyjnej".

Publikacja: 01.01.2024 17:19

Muzeum Auschwitz reaguje na skandaliczne słowa Jana Pietrzaka

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

Jan Pietrzak powiedział w TV Republika, że jeśli Polska przyjmie migrantów „wpychanych przez Niemców”, miejscem, gdzie zostaną ulokowani, będą baraki w byłych obozach koncentracyjnych — w Auschwitz, w Majdanku, w Treblince, w Sztutowie.

- Tutaj mamy okrutny żart z tymi imigrantami. Oni liczą na to, że Polacy są przygotowani, bo mamy baraki - mówił Pietrzak. - Mamy dużo baraków zbudowanych tu przez Niemców. I tam będziemy zatrzymywać tych imigrantów, wpychanych nam nielegalnie, przez Niemców — dodał.

Czytaj więcej

"Okrutny żart" Jana Pietrzaka o migrantach. Reaguje minister sprawiedliwości

Sprawą jego wypowiedzi zajmie się prokurator krajowy, który na polecenie ministra sprawiedliwości Adama Bodnara ma wszcząć śledztwo.

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich zapowiedział złożenie zawiadomienia do prokuratury w związku z  „propagowaniem nazizmu i rasistowskimi groźbami” oraz złożenie skargi do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Ściganie Pietrzaka z art. 255 par. 2 kodeksu karnego uważa za właściwie Roman Giertych, prawnik i poseł Koalicji Obywatelskiej.  „Kto publicznie nawołuje do popełnienia zbrodni, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3” - brzmi ten artykuł.

Reaguje Muzeum Auschwitz

Muzeum Auschwitz, choć w swoim wpisie nie wymienia nazwiska Pietrzaka ani nie cytuje jego słów, zdecydowanie nawiązuje do wypowiedzi satyryka.

„Tragedia Auschwitz pokazuje, do czego prowadzą idee nienawiści i pogardy wobec innego człowieka” - czytamy na platformie X.

"Instrumentalizacja losów ludzi, którzy ginęli w niemieckich obozach, w nikczemnej retoryce antymigracyjnej to haniebny i zatrważający przejaw moralnego oraz intelektualnego zepsucia" - pisze Muzeum Auschwitz.

Polityka
Donald Tusk odwołał Jacka Protasiewicza ze stanowiska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Paweł Gulewski: Mieszkańcy Torunia chcą zmian. Jestem gotowy zostać prezydentem
Polityka
Raś o wpisach Protasiewicza w serwisie X: Jego osobisty czas nie jest najłatwiejszy
Polityka
Prezydent zwoła RBN po ataku Iranu na Izrael? Mastalerek: Trudno nie zgodzić się z Tuskiem
Polityka
Szokujące wpisy Jacka Protasiewicza. Jest reakcja PSL